Yüzlerce Dropbox Kullanıcı Şifresi Sızdırıldı İddiası

Yüzlerce Dropbox Kullanıcı Şifresi Sızdırıldı İddiası

Reuters'ın yayınladığı son bilgilere göre 13 Ekim 2014 günü hacker olduğunu belirten bir kişi, Pastebin üzerinde anonim olarak Dropbox kullanıcı adı ve şifreleri olduğunu iddia ettiği yüzlerce kişilik bir listeyi yayınladı ve devamının geleceğini de paylaşımının içerisine ekledi.

Bunun için Bitcoin bağışları talep eden kullanıcı, bağışların artması halinde elindeki 7 milyon kadar kullanıcı adı ve şifresini paylaşacağını belirtiyor ancak Dropbox'tan gelen açıklamalar bu durumun pek de doğru olmayabileceğini gösteriyor.

Zira Dropbox yetkilileri, böyle bir bilgi sızıntısının şu anda mevcut olmadığını, çalınan şifrelerin başka web servislerine ait olduklarını ve hatta büyük bir kısmının artık kullanılmayan boş hesaplar olduklarını belirtiyor. Böyle bir sızıntının Dropbox'ta gerçekleşmiş olması halinde zaten kullanıcı adı ve şifrelerinin geçici olarak devre dışı bırakıldığı da yine yetkili ağızlardan açıklandı.

Dropbox'ın geçtiğimiz aylarda benzer saldırılarda hedef tahtası olduğunu sizlere aktarmıştık ancak o zamandan bu yana güvenlik mekanizmalarında revizyonlar gerçekleştiriliyor ve böylece kullanıcı bilgilerinin çalınması ihtimali her geçen gün daha da düşüyor. Fakat Dropbox kullanıcının bilgisayarındaki verileri şifreli olarak saklamadığı için sık sık eleştiriler de alıyor. ABD'de NSA'nın kullanıcıların Dropbox içeriklerine rahatlıkla ulaştığı şüphesi de Dropbox'ın aldığı kritikler arasında.

Dropbox şimdilik en güvenli bulut depolama servislerinden biri olarak yoluna devam ediyor ve siz de servisi kullanmak isterseniz resmi uygulamalarını aşağıdaki bağlantıları kullanarak indirebilirsiniz.

Apple sızıntı yapanlara 50 milyon dolar ceza kesiyor

YORUMLAR