Zararlı Yazılımların Yeni Hedefi POS Cihazları

Zararlı Yazılımların Yeni Hedefi POS Cihazları

Dijital yaşamın güvenlik markası Trend Micro, işletmeleri uyardı. Dexter adlı yeni bir zararlı yazılım POS cihazlarına sızmış durumda. Öncelikli amacı müşterilerin kredi kartı bilgilerine ulaşmak olan saldırganlar, bu amaç için yeni bir yol keşfetti: POS cihazları.

Saldırganların POS cihazları üzerinden bilgi çalmak için bulduğu bu yöntem, Dexter adlı zararlı bir yazılımın POS cihazına sızmasıyla işliyor. Bu cihazların her markette ve her mağazada bulunduğu düşünüldüğünde yöntemin vereceği zararların ne kadar büyük olabileceği de tahmin edilebilir.

Yazılımın işleyiş süreci, cihazın hafızasını taramasına ve ele geçirdiği dosyaları saldırganlara göndermesine dayanmakta. Bu veriler de kullanıcının adını, sunucu adını, şifreleme algoritmasının anahtarını, işletim sistemi bilgisini ve çalışan uygulamaların listesini içermekte.

Peki, bu zararlı yazılım nasıl tespit edilebilir? Yazılım maalesef, ZeuS veya SpyEye gibi yazılımlara benzemiyor ve kullanıcıların sistemine doğrudan bulaşmıyor. Dexter’ın bulunduğu yerin tüm verilerin geçtiği POS cihazı gibi bir kanal olması, bu virüsün algılanmasını oldukça zorlaştırmakta.

Virüsü önlemenin yollarından biri, işletmelerin, hem iş dünyası hem de tüketiciler için içerik güvenliği sağlayan tehdit yönetimi çözümlerine başvurmaktır. Bulut ortamlardaki veriyi korumak için tehditleri ilk aşamada durduran bir koruma ağı kullanmak, hem müşterileri hem de işletmeleri koruyacaktır.

Metal Gear Rising Revengeance Demosu Çıktı

YORUMLAR