ZooPark Adlı Casus Yazılım, Android Cihazlardaki Verileri Çalıyor

ZooPark Casus Yazılım,

Kaspersky Lab uzmanları, özellikle Ortadoğu'daki Android kullanıcılarını hedefleyen çok önemli bir casus yazılımı ortaya çıkardı.

"ZooPark" adlı yazılım, WhatsApp ve Telegram gibi uygulamalar vasıtasıyla kullanıcıların hassas verilerini çalabiliyor. Şu an için Android cihazları tehdit eden bu casus yazılım, şifrelerden fotoğraflara, videolardan kredi kartı bilgilerine kadar her türlü veriye ulaşabiliyor.

Kaspersky Lab uzmanları, ZooPark'ın devlet destekli olarak geliştirildiğini iddia ediyor. Söz konusu zararlı yazılımın önceleri kullanıcıların adres defterlerindeki verileri çaldığını ancak zamanla hedef profilini ve kapsamını değiştirdiğini söyleyen uzmanlar, ZooPark'ın Mısır, Ürdün, Fas, Lübnan ve İran gibi Ortadoğu ülkelerine odaklandığını belirtti.

kaspersky ZooPark

Android kullanıcılarının, cihazlarında gerçekleştirdiği her türlü hareketi anbean olarak gören ve kaydeden bu yazılım, kişilerin haberi olmadan ekran görüntüleri alıyor, çağrı yapıyor hatta mesaj dahi gönderebiliyor.

Kaspersky Lab, zararlı yazılımdan etkilenen kullanıcı sayısının 100'den az olduğunu, ancak bu hedeflerin spesifik olarak seçilmiş olabileceğini söylüyor. Bu gibi casusluk araçlarının devletlar arasında giderek popülerleştiğine dikkat çeken uzmanlar, ZooPark'ın arkasında büyük bir hükümet gücünün olduğunda ısrarlı.

Dünyadaki birçok insanın mobil cihazları tek iletişim aygıtı olarak kullandığını ifade eden şirket, "Yazılımın hedef kitlesine ve özelliklerine baktığımızda, bir ulus devleti tarafından desteklediğini net bir şekilde söyleyebiliriz. Ortadoğu ülkelerindeki kişilere yönelik casusluk yapan ZooPark gibi yazılımlar, gün geçtikçe çoğalmaya başladı" açıklamasını yaptı.

Rus siber güvenlik şirketi Kaspersky Lab, her ne kadar ülke ismi vermekten kaçınsa da, ABD'yi işaret ediyor olabilir. Washington hükümetinin, yazılımlarında casusluk için arka kapı bıraktığını iddia ettiği Kaspersky, ülke genelinde yasaklanmıştı.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı'nın (DHS) aldığı ve şirketin ürünlerinin federal kurumlarda kullanılmasını yasaklayan kararı mahkeme götüren şirket, hakkındaki suçlamaları kesin bir dille reddediyor.