Activation Lock Status Tool

Activation Lock Status Tool

kullanıcı
  • Lisans ÜCRETSİZ
  • TOPLAM İNDİRME 1,527
  • EDİTÖR PUANI
  • Üretici Apple

Activation Lock Status Tool, bir iOS cihazının etkinleştirme kilidinin açık mı kapalı mı olduğunu kontrol edebileceğiniz bir güvenlik aracıdır.

Apple’ın yeni açtığı Activation Lock Status Tool adlı web sitesi üzerinden iPad ve iPod Touch cihazlarının etkinleştirme kilidi durumunu kontrol edebilirsiniz. iOS cihazlarını ikinci elden satın alan biriyseniz bu web servisini yer imleriniz arasına eklemenizde fayda var.

iOS 7 ile birlikte gelen Etkinleştirme Kilidi, bilindiği üzere iOS cihazınızı çalan herhangi birinin verilerinize erişmesini engellemek amacıyla koyulmuş, Apple ID ve şifrenizi girmediğiniz taktirde cihazı kullanılamaz yapan bir güvenlik özelliği. Hal böyle olunca cihazınızı satmak istediğinizde bu özelliği kapatmanız gerekiyor ki satan alan kişi cihazınızı kullanabilsin. Peki satın almak istediğiniz iOS cihazında bu güvenlik özelliğinin açık mı kapalı mı olduğunu nereden bileceksiniz? Tam bu noktada Apple’ın sunduğu yeni bir güvenlik aracı olan Activation Lock Status Tool sayesinde satın almak istediğiniz iOS cihazının etkinleştirme kilidinin açık olup olmadığını kolaylıkla öğrenebiliyor ve ikinci el iPhone, iPad veya iPod Touch’ı gönül rahatlığıyla satın alabiliyorsunuz.

Satın almak istediğiniz iOS cihazın Etkinleştirme Kilidi durumunu öğrenmek için cihazın IMEI veya Seri Numarasını ardından botları engellemek amacıyla konulmuş Güvenlik Kodunu ilgili alanlara girmeniz gerekmekte. Eğer mevcut cihaz kilitli ise, cihazın aktive edilebilmesi ve kullanılabilmesi için Apple ID ve şifre girilmesi gerektiği uyarı çıkıyor. Mevcut cihazın Etkinleştirme Kilidi kapalı ise, cihazın kurulum ve kullanım için hazır olduğu belirtiliyor.

iCloud etkinleştirilmiş iOS cihazlarda varsayılan olarak açık konumda bulunan Etkinleştirme Kilidi özelliği kapatılmamışsa o cihazın ne kurulumunu gerçekleştirebilir ne de kullanabilirsiniz. İkinci el cihaz alımında böyle bir durumla karşılaşmamak için Apple’ın yeni aracını kullanmanız yerinde olacaktır.