HAYDİ

HAYDİ

kullanıcı
  • Lisans ÜCRETSİZ
  • TOPLAM İNDİRME 408
  • DOSYA BOYUTU 16 MB
  • EDİTÖR PUANI
  • Üretici Emniyet Genel Müdürlüğü

Hayvan hakları için tek dokunuşunuz yeter! Haydi (Hayvan Durum İzleme) uygulamasından şikayetler anında kolluk kuvvetlerine iletilmektedir.

HAYDİ (Hayvan Durum İzleme) mobil uygulaması, hayvanlar, çevre ve doğaya zarar verenleri anında şikayet edebileceğiniz bir mobil ihbar uygulaması. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sunulan Haydi mobil uygulaması, hayvanların yanı sıra doğaya zarar verenlerin olduğu günümüzde her telefonda bulunması gereken bir uygulama. Haydi uygulaması Google Play ve App Store'dan cep telefonlarına indirilebiliyor. Hayvanlara yapılanlara dur demek için, hemen yukarıdaki Haydi Uygulaması İndir butonuna dokunarak uygulamayı Android telefonunuza yükleyin! Hayvan hakları için tek dokunuşunuz yeter!

Haydi Uygulaması Nedir?

HAYDİ uygulaması, vatandaşların çevre, doğa ve hayvanlara karşı işlenen suçları hızlı ihbar edebilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Daire Başkanlığınca ortak yürütülen çalışma sonucu hizmete giren bir mobil uygulama.

Haydi uygulaması, 28 Temmuz’da hizmete girdi. Uygulamayı 17 günde 9 bin 453 kişi cep telefonlarına indirdi. Uygulamaya 203’ü gerçek 230’u asılsız olmak üzere 433 ihbar geldi. Vatandaşlar, HAYDİ sayesinde hem çevre ve doğa ile ilgili hem de hayvanları öldürme veya yaralama, sokağa atma, aç/susuz bırakma, kötü davranma, gücünü aşan yük yükleme, zararlı yiyecek içecek verme, hayvanların gürültüye neden olması, çevrenin kirletilmesinden dolayı hayvanın zarar görmesi, trafikte hayvana çarpıp yardım etmeme, işkence, eziyet, zarar verme, cinsel ilişkide bulunma, hayvanların cinsel içerikli yayınlarda kullanılması, bakımlarını ihmal etme, hayvanların dövüştürülmesiyle kumar oynama/oynatma, tehlike arz eden hayvanları üretme, ülkeye sokma gibi adli veya idari işlem yapılmasını gerektiren konularda kolluk kuvvetlerine anlık olarak ihbarda bulunabiliyor.

Haydi Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Haydi (Hayvan Durum İzleme) uygulamasını ilk açtığınızda kayıt ekranı karşınıza çıkıyor. Kimlik numaranız, doğum yılınız ve telefon numaranızı girdikten sonra telefonunuza kısa mesaj olarak gönderilen onay kodunuzu da girip uygulamayı kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Bildir butonuna tıkladıktan sonra Çevre/Doğa ve Hayvanlar ile ilgili ihbar arasında seçim yapıyor, açılır menüden detayı belirtip (örneğin; hayvanları sokağa atma) son olarak fotoğraf ekleyerek ihbarı tamamlıyorsunuz. İhbarınız ilgili iletişime geçilmesini istiyorsanız ilgili seçeneği açık tutun.

Haydi mobil uygulaması kullanım şartları;

  1. Haydi uygulaması Android telefonunuza SMS olarak gönderilen kod girildikten sonra aktif olur.
  2. Haydı mobil uygulaması aktif olduktan sonra bildirimlerinizi iletebilirsiniz.
  3. Asılsız bildirimler yasal sorumluluk getirebilir.

Haydi Uygulaması İndir

Haydi (Hayvan Durum İzleme) uygulaması, Google Play'den Android telefonlara, App Store'dan iPhone'a indirilebilmektedir. Haydi mobil uygulaması, T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından sunulmaktadır. Vatandaşlar, uygulamayı ceplerine ücretsiz olarak indirip yükledikten sonra Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası, doğum tarihi ve cep telefonu numarası gibi istenen bilgileri girerek doğrulamanın ardından uygulamayı kullanmaya başlayabilir. Uygulama üzerinden fotoğraflı olarak ihbar yapılabiliyor. İhbarlar doğrudan anında kolluk kuvvetlerine iletiliyor.