HD Tune

HD Tune

kullanıcı
  • Lisans ÜCRETSİZ
  • TOPLAM İNDİRME 134,204
  • DOSYA BOYUTU 2.09 MB
  • EDİTÖR PUANI
  • Üretici EFD Software

HD Tune sabit disk tarama programı olarak kullanabileceğiniz, hard disk optimizasyon ve performans artırma programıdır.

HD Tune sayesinde hdd'nizde oluşan bad sector hatalarını kolayca tesbit edebilme imkanı sunuyor. HD Tune sayesinde harddisk'inizin sıcaklığını görebilirsiniz, harddisk'inizin hızını test edebilir bozuk yerleri varsada görebilirsiniz. Ayrıca programın küçük boyutlu ve ücretsiz olması dikkat çekiyor.

  • Benchmark: Bu bölümde harddisk'inizin hızını ölçebilir, yazma hızı ve okuma hızını görebilirsiniz. Sağ tarafta start demeniz yeterli.
  • Info: Bu bölümde harddisk'inizin bilgilerini görebilirsiniz.
  • Health: Health bölümünde hdd'nizin sağlık durumunu görebilirsiniz.
  • Error Scan: Bu bölümde hdd'nizde oluşan bad sector yani harddisk'inizdeki bozuk kesik yerleri tesbit edebilirsiniz. Quick scan'a tıklarsanız işlemi çabuk hızlı bir şekilde yapıcaktır yalnız kesinlikle normal yapmanızı öneririz, çünki bozuk yerleri atlayabilir. Start dedikten sonra yeşil kareler oluşucaktır eğer bir tek bile kırmızı olursa harddisk'inizin o yeri birazda olsa bozuk demektir.

HD Tune: Sabit Disk Tarama Programı

Sabit Disk Tarama programı olarak kullanabileceğiniz HD Tune, aslında herkesin işine yarayabilecek özellikler içeriyor. Fakat bunları anlatmadan önce sabit disk sisteminin nasıl çalıştığını anlamamız gerekiyor. Bu sistemin nasıl çalıştığını anlatınca, bu programlara neden ihtiyacımız olduğu da öğrenilmiş oluyor. 

Sabit disk sistemleri, bilgisayardaki birçok parçanın aksine nesnel olarak çalışıyor. Gerçekten disk şeklindeki bir metalin üzerinde sürekli dönen bir iğne, çeşitli yerlere dokunarak bilgileri kaydediyor. Yani gerçekten de bilgiler, bir disk üzerine dokunarak oluşturuluyor. 

Bilgiler sürekli dönen bir disk üzerine kaydedildiğinden, dokunuşlar arasında büyük farklar olabiliyor. Bu sebeple bir programın bir dokunuşu ile diğer dokunuşu arasında önemli farklar oluşabiliyor. Kısaca bilgilerin farklı farklı noktalara kaydedildiği dile getirilebilir. 

Disk onarma programları ise tam olarak bu diskleri araştıryor ve doğru şekilde bilgilerin derlenmesini sağlıyorlar. Bu sayede bilgisayarların performansların artırılması da amaçlanıyor. 

Programın özellikleri ise yazının en başında yer alıyor. İlk olarak benchmark ile başlıyor. Bu özellik diskin peformansını ölçüyor. Info bölümünde ise ilk performans değerlendirmesi sonrasında ortaya çıkan bilgiler paylaşılıyor. 

Healt ise tam olarak sabit diskinizin ne kadar sağlıklı olarak çalıştığını aktarıyor. Son bölümde ise disk üzerinde oluşan hataları buluyor ve bunları düzeltmek için size öneriler sunuyor.