Krita Studio

Krita Studio

kullanıcı

Krita Studio'yu kullanarak bilgisayarınızda hemen çizimler ve resimler yaratmaya başlayabilirsiniz.

Krita Studio programı, bilgisayarınızı kullanarak en etkili şekilde tasarımlar, çizimler ve fotoğraf yahut resim dosyaları üzerinde değişiklikler yapmak için kullanabileceğiniz ücretsiz ve açık kaynak kodlu araçlar arasında yer alıyor. Programın oldukça ilgi çekici ve sade bir tasarıma sahip olması, aynı zamanda sorunsuz bir şekilde çalışması sayesinde tasarımcılar, oyun dizayn edenler ve artwork tasarımları gerçekleştirenlerin beklentilerini karşılayacağını düşünüyorum.

Hem çizim ve düzenleme imkanları, hem de doku yaratma gibi çeşitli olanakları sayesinde istediğiniz sonuçları almanıza yardımcı olabilen uygulamada yer alan araçları kısaca listelemek gerekirse;

  • Kopyalama aracı
  • Fırça seçenekleri
  • Filtre fırçaları
  • Parçacık ve sprey fırçaları
  • Desenler
  • Katman yapısı
  • Fırça özelleştirmeleri

Bu araçların uygulamada yer alan diğer özelleştirme seçenekleriyle daha da etkili hale geldiklerini eklemek gerek. Çeşitli filtreler, efektler ve maskeler ile çizimlerinizin eskisinden daha iyi görünmesini sağlayabiliyor, aynı zamanda parlaklık, kontrast, merkez noktası, renk sıcaklığı gibi pek çok diğer araçla birlikte istediğiniz sonucu elde edebiliyorsunuz.

Yüksek çözünürlüklü monitörler konusunda da destek sunan ve ayrıca pek çok farklı dosya formatında kayıt yapmanıza izin veren Krita Studio’nun temel olarak fotoğraf düzenleme değil de çizim yaratma üzerine hazırlandığını da unutmamak gerek. Fakat içerisindeki araçların bazıları fotoğrafların da düzenlenmesine olanak tanıyor.

Yeni bir çizim programı arayanların sorunsuzca çalışan Krita Studio’ya göz atmadan geçmemeleri gerektiğini düşünüyorum.