Anakartınızı Hemen Değiştirmeniz İçin 5 Geçerli Sebep

Bir PC’nin yıllara meydan okuyup en az 5 yıl boyunca gelecek teknolojilere sıkıntısız uyum sağlaması için tek bir parçanın değişmesi yeter.

Anakartınızı Hemen Değiştirmeniz İçin 5 Geçerli Sebep

2015 yılı geride kalırken yeni gelen teknolojilere yetişebilmek için canımızı dişimize takıp, çalışıp çabalayarak bilgisayarlarımızı "upgrade" etmeye çalışıyoruz. Bu yüzden bir yandan "OEM Borsasını" takip ediyor diğer yandan  “ne alsam da bir sene daha idare etsem diye düşünüyoruz. Ancak Bir PC’nin yıllara meydan okuyup en az 5 yıl boyunca gelecek teknolojilere sıkıntısız uyum sağlaması için tek bir parçanın değişmesi yeter. Evet, o parçanı adı anakart.

Anakartı değiştiriyor olmak hemen şıp diye karar verilecek yan donanımlara olan uyumunu da hesaba katmalısınız. Yani öyle bir sabah uyanıp "param da var ben gidip bir anakart alıp geleyim"demekle olacak iş değil. Anakart ciddi bir iş. Peki, anakartı değiştirmek için ne gibi sebeplerimiz olabilir?

En hızlı CPU

CPU mimarisi hızla gelişirken buna paralel olarak oyunlar ve sanal gerçeklik gibi yenilikler hızı farklı alt yapılar talep ediyorlar. Yeni CPU mimarileri doğrultusunda ileriye yönelik güncellemeler yapmanıza olanak tanıyan bir anakart satın almak son derece mantıklı olabilir.  Özellikle Intel Skylake mimarisin artık önü açık. Bu mimariyi destekleyecek ana kartlar incelenebilir. Öte yandan AMD’nin yeni yonga setleri de umut vaat ediyorlar. Kararınızı verip önümüzdeki 3-5 seneyi mantıklı bir anakart seçimiyle verimli kılabilirsiniz. Böylece hep en hızlı CPU ile bilgisayarımızı güncel tutabiliriz.

En Hızlı RAM

DDR 3’ün devri kapanıyor, DDR 4 oldukça popüler ve DDR 5 kapıda. DDR 4 ve DDR 5 arasndaki geçişin anakart değiştirmeden olabileceği artık kesinleşti. Demek ki daha çok bu yönde bir seçim yapmak daha mantıklı. DDR 5 RAM kullanmak için anakart değiştirmeyeceksek DDR 3 destekleyen bir anakart almak yerine bir üst seviye düşünmek son derece olumlu olabilir. En hızlı RAM’e sahip olmak için bu şekilde hareket edilebilir.  

En hızlı grafik kartı

Oyun oynuyorsak ki oynuyoruz, sektörün artık yüksek standartlarda grafik kartları gerektiren video kartlar talep ettiğini görmezden gelemiyoruz. Ancak GPU’ların özelliklerini uzun yıllar destekleyebilecek anakartlar seçmek her oyuncu için bu ekonomik koşullarda en akıllı seçimi yapmak zorunda.

En hızlı veri aktarımı

SATA III veya USB 3.0 gibi teknolojilerin hızla gündeme geldiği bu günlerde 6Gbps veri transfer hızı olan SATA III ya da 5Gbps’lik USB 3.0 arasında tercih yapmak zorunda kalabilirsiniz. Her ikisinin de avantaj ve dezavantajlarını iyice değerlendirerek her iki alt yapıyı da barındıran bir anakart almak önümüzdeki yıllarda veri transferinde sıkıntısız bir süreç yaşamanıza olanak sağlayabilir, en hızlı veri aktırımına yıllarca sahip olabilirsiniz. 

Uyumluluk konusunu atlamayın

AMD ve Intel seçeneklerinin avantaj ve dezavantajlarını karşılıklı olarak listeleyerek kararınızı verin. Bu "T" şeklindeki listenin bir tarafına Intel, diğer tarafına AMD yazarak avantaj ve dezavantaj karşılaştırması yapabilirsiniz. Hem her iki CPU mimarisi hakkında daha çok araştırma yapıp bilginizi artırmış olur, hem de hangisinin size uygun olduğunu kolayca bulabilirsiniz. 

5 Soruyla Anakartınızı Değiştirmenin Gerekli Olup Olmadığını Öğrenin

Anakart ve CPU Değiştirmenin İncelikleri ve İpuçları

YORUMLAR