Android Uygulamaları ve Oyunları Windows Phone'da Çalıştırmak Artık Mümkün

Android uygulamaları ve oyunları Windows Phone'da çalıştırmak bu araçla mümkün.

Android Uygulamaları ve Oyunları Windows Phone'da Çalıştırmak Artık Mümkün

Windows 10 Mobile’ın gelmesiyle beraber Windows Phone Mağazası’nda hareketlilik başladı. Android ve iOS’ta popüler olan oyun ve uygulamaların yanı sıra en iyi geliştiricilerin ilk kez Windows Phone’a çıkardıkları oyun ve uygulamaları da görür olduk. Stabil olmasıyla tercih edilen ancak mağazasından ötürü pek sıcak bakılmayan Windows Phone telefonlarda artık Android uygulama ve oyunlarını çalıştırmak mümkün.

Windows Phone telefonlar iPhone’lar kadar hızlı – seri çalışabilen cihazlar ancak mağaza kısmı çok zayıf kaldığından hem ülkemizde hem de yurt dışında fazla tercih edilmiyor. Android’e çıkan bir oyunun Windows Phone’a seneler sonra üstelik sorunlu gelmesi platformu tercih eden kullanıcıları adeta çıldırtan bir durum. Her ne kadar Windows 10 Mobile’ın gelmesiyle beraber bu durum biraz iyileşme gösterse de hala “Mağaza çok iyi olmuş” diyemiyoruz. Neyse ki bu tatsız durumu ortadan kaldıran programlar mevcut.

Android uygulama ve oyunları Windows Phone’da çalıştırmak için kullanabileceğiniz onlarca ücretsiz program mevcut ancak çoğu deneyimsiz kullanıcılara hitap etmeyen, kodlarla boğuşma gerektiren kısacası uğraştırıcı programlar. Biz de bu konuda ufak bir araştırma yaptık ve bu amaca hizmet eden çok basit bir program bulduk. APKTOW10M isimli araç sayesinde dilediğiniz bir Android oyunu veya uygulamayı Windows Phone telefonunuzda çalıştırmanız mümkün. Şimdi dilerseniz bu aracın kullanımına geçelim.

  • Öncelikle Windows Phone telefonunuzun Geliştirici Modunu etkinleştirmeniz gerekiyor. Bunun için Ayarlar – Güncelleme ve Güvenlik – Geliştiriciler İçin yolunu izliyor ve Geliştirici Modu açıyorsunuz. Ayrıca Cihaz Bulunabilirliğini de açık değilse açmanız gerekiyor.
  • Windows Phone telefonunuzu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlıyorsunuz. Telefonunuzdan Geliştiriler İçin ekranında bulunan Eşleştir’e dokunuyor ve orada yazan kodu APKTOW10M’de Code kısmına giriyorsunuz.
  • Artık Android oyun / uygulamanın APK dosyasını programa sürükleyerek Windows Phone telefonunuza yükleme işlemini başlatabilirsiniz.

Tabii ki bu tür araçları bir başlangıç olarak görmek lazım. Henüz geliştirilme aşamasında olan bu araçlar tüm uygulama ve oyunlarda sorunsuz çalışma garantisi vermese de başarılılar. Öte yandan Windows Phone’ özel ve evrensel oyun ve uygulamaların artması, diğer platformlardaki popüler uygulama ve oyunları daha sık görmemiz Windows Mağazası’nın geliştiğini bizlere gösteriyor.

Android Uygulamaları Artık Windows Phonelar'da da Çalışacak

YORUMLAR