Bilgisayarınızı Daha Hızlı Hale Nasıl Getirebilirsiniz?

Bilgisayarınızı Hızlandırmanın Yolları

Bilgisayarda çalışmak istediğinizde ya da sadece internette biraz zaman geçirmek istediğinizde bile yavaş bir bilgisayar son derece sinir bozucu olabilir. Bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını sağlamak için birçok hızlı, ücretsiz ve kolay yöntem olduğunu biliyor muydunuz? İşte size bazı ipuçları.

Bilgisayarınızı Daha Hızlı Hale Getirmek için;

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve başlangıç programlarını kontrol edin.

Bu öneri çok klasik gelebilir ve işe yaramayacağını düşünebilirsiniz. Ancak çoğunlukla işe yarayan bir yöntemdir. Bilgisayarınız çok uzun süredir açık olabilir ve yeniden başlatılması gerekir. Bilgisayarınızı kapatın ve yeniden başlatın. %99 oranında bilgisayar yavaşlığı sorunu bu şekilde çözümlenebiliyor.

Bilgisayarını kapatıp yeniden açtınız. Buna rağmen bilgisayarınız hala yavaş çalışıyorsa. O zaman oturum açtığınızda hangi programların otomatik olarak başlatıldığını kontrol etmeniz gerekiyor. Virüsten koruma programları ve Skype gibi mesajlaşma uygulamalarının otomatik olarak açılması oldukça yaygındır. Temel olarak, web tarayıcınız veya çalışmak istediğiniz bir program açılmaya çalışırken bilgisayarınız aynı zamanda, oturum açtığınızda otomatik olarak başlatılan programları açmaya çalıştığından yavaşlık sorunuyla karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır.

Windows 10 için Otomatik Başlatılan Programları Kontrol Etmenin Yolu

  1. Başlat menünüze gidin ve “run” yazın.
  2. "Çalıştır" uygulamasını seçin.
  3. Açılan pencereye “msconfig” yazın ve “open” tuşuna basın.
  4. Açılan bir sonraki pencerede, hangi programların otomatik olarak başladığını görebilir ve bunları devre dışı bırakabilirsiniz.

Mac'te Nasıl Yapabilirsiniz?

  1. Sistem Tercihleri açın
  2. "Kullanıcılar ve Gruplar" seçeneğini seçin
  3. Soldan takma adınızı seçin
  4. "Giriş" sekmesini seçin
  5. Kaldırmak istediğiniz başlangıç programlarını tıklayın
  6. “-” işaretine basın

Otomatik Açılan Programlar

Tüm Windows sürümleri, düzenli güncellemeler alır. Düzenli olarak programları güncellemek veya yeniden yüklemek bilgisayarınızın sorunsuz çalışmasını sağlar.

Düzenli Olarak Virüs Taraması Yapın

Bilgisayarınız yavaşlamasının bir diğer olası nedeni de virüs olabilir. İndirmemeniz gereken bir program, resim ya da video indirmiş olabilirsiniz. Ya da güvenli olmayan bir internet sitesine girmiş olabilirsiniz. Veya virüs içerikli bir linke tıklamış olabilirsiniz. Neyse ki çoğu zaman bir virüsten kurtulmak hem hızlı hem de ücretsizdir. Malwarebytes gibi bir virüsten koruma programı indirerek, bilgisayarınızı virüslerden kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Malwarebytes programı, bilgisayarınızı tamamen tarar ve zararlı olabilecek her şeyi karantinaya alır. Bilgisayarınızın hızlı ve güvenli bir şekilde çalışmasına devam etmesi için haftalık olarak virüs taraması yapmanızı öneririz.

YORUMLAR