En İyi Android Web Browser Hangisi?

En iyi Android web browserı bulabilmek için rehberimize göz atın!

En İyi Android Web Browser Hangisi?

Pek çok Android mobil cihaz kullanıcısının aklında olan sorulardan bir tanesi elbette hangi Android web browserın en iyisi olduğu. Aslında bu sorunun cevabını vermek biraz zor ancak tüm Android tarayıcılar arasında en çok dikkat çekenlere ve bu tarayıcıların en önemli yanlarına göz atarak sizlere biraz yardımcı olmaya çalışacağız.

 

Web tarayıcı seçiminde kullanıcıların dikkat ettikleri pek çok kriter var ve bu kriterler oldukça çeşitlilik gösteriyorlar. Android browserları listelerken hepsi için genel geçer bir tanımlama belirledik ve bu tanımlamaların kullanıcılarımız için yeterli olacağını umuyoruz.

Genel Kullanıma En Uygun Tarayıcı: Google Chrome

Google'ın Android sistemler için hazırladığı web tarayıcısı Chrome'un genel geçer kullanıma en uygun olan web tarayıcısı olduğu ortada. Android 4.0'dan itibaren cihazlarda yüklü olarak gelen Google Chrome, hem yüksek sayfa yükleme performansı hem de veri eşleme özelliği, gizli sekmesi, parmak hareketleriyle kontrol, veri sıkıştırma özellikleri gibi ek işlevleriyle genel olarak sorunsuz bir Android web gezintisine olanak tanıyor.

En Gelişmiş Tarayıcı: Dolphin

Dolphin Browser, diğer Android web tarayıcılarına oranla en çok özelliğe sahip olan uygulama diyebilirim. Chrome'dakine ek olarak eklentiler, reklam engelleme, flash oynatma, okuma modu, temalar ve önerilen içerikler gibi özelliklere de sahip olan Dolphin'in en büyük dezavantajı ise maalesef genele göre biraz düşük performansı. Elbette çok sayıda özelliğin özellikle ortalama donanımlı cihazlarda performans sıkıntılarına yol açması oldukça normal. En geniş olanaklara erişmek isteyenler Dolphin'e göz atabilirler.

Gecelerin Kralı: UC Browser

UC Browser, pek çok açıdan Dolphin'in özelliklerine sahip ancak onu özel kılan iki nokta var. Bunlardan bir tanesi Chrome'da olduğu gibi veri sıkıştırma özelliği, bir diğeri ise gece okuma modu. Özellikle gece saatlerinde yatağınızda web gezintilerini seviyor ancak ekran parlaklığından da rahatsız oluyorsanız UC Browser'ı kullanarak gözlerinizi yormadan internet sitelerini takip edebilirsiniz.

Ortalamaların Adamı: Firefox

Mozilla'nın Firefox web browserının Android sürümünün en sevdiğimiz yanı kolay kullanımlı arayüzü. Cihazın genel performans olarak diğer tarayıcılar kadar kötü veya iyi olmaması onu ortalama bir konuma yerleştiriyor ve sahip olduğu özellikler de genel olarak Google Chrome'a yakın. Sayfa gösterim performansının yeterli olması, eklenti ve reklam engelleme özellikleri ve görünümü sayesinde Firefox'u en ortalama Android web tarayıcısı olarak belirledik!

Aykırı ve Alternatif Tarayıcı: Yandex

Yandex Android web tarayıcısının genel performans ve özellikler anlamında diğer web tarayıcılarından pek bir farkı yok. Her ne kadar çok gelişmiş özelliklere sahip olmasa da Google Chrome'la kolayca yarışabilecek kapasitede olan Yandex Browser, Turbo modu sayesinde yavaş internet bağlantısına sahip olanların bile kolayca web sitelerini görüntülemelerine yardımcı oluyor. Programın adres çubuğu ise diğer tarayıcıların aksine üstte değil altta yer alıyor.

Chrome'un Bir Kopyası: Opera

Opera web tarayıcısının Android sürümü Chrome ile tasarımı hariç neredeyse birebir aynı. Performans ve özellikler anlamında ikisinin de kafa kafaya olması sebebiyle bir miktar Chrome'un benzeri olduğunu söyleyebilirim ancak içerik önerme ve Turbo modu sayesinde Opera'nın zaman zaman öne geçebildiğini söyleyebilirim.

Önce Güvenlik Diyenlerin Tercihi: CM Browser

CM Browser, Android cihazlarının zararlı yazılımlara karşı korunmasını isteyenlerin tercih etmeleri gereken web tarayıcısı. Diğer tarayıcıların aksine içerisinde bir Anti-malware aracı bulunan ve böylece internetten gelebilecek tehlikelere karşı kullanıcıları koruyabilen tarayıcının performansı da diğerleriyle kolayca yarışabilecek düzeyde. Önce güvenlik diyenlerin kesinlikle tercih etmesi gereken web tarayıcısı CM Browser.

Sade, Akıcı ve Anlaşılır: Next Browser

Pek çok Android web tarayıcısının kullanıcıların kafasını karıştıracak özellikler, karmaşık arayüzlerle dolu olduğunu dikkate alırsak, Next Browser bu konuda olabilecek en sade arayüzü sunuyor. Çok geniş seçenekler sunmasa da arayüzünün akıcılığını bu basitlikle birleştirdiğimizde kolayca sadelikten hoşlananların tercihi olacağını düşünüyorum.

Aykırı Tarayıcı: Maxthon Browser

Maxthon uzun yıllardır PC kullanıcıları için hizmet veriyor ancak hiç bir zaman beklenen popülerliğe erişemedi. Android için de aynısı geçerli ve sahip olduğu normal performans, temiz arayüz ve reklam engelleme gibi seçeneklere rağmen pek de tercih edilmiyor. Eğer diğer web tarayıcılarından hoşlanmadıysanız göz atabileceklerinizden birisi.

Çin'den Gelen Tarayıcı: Baidu Browser

Baidu Browser tam anlamıyla ortalama bir web tarayıcısı ve hiç bir yanı göze batacak kadar aykırı değil. Biraz da başka kültürlerden gelen web tarayıcılarına bakalım düşüncesindeki kullanıcılar Baidu Browser'ı tercih edebilirler ancak diğer seçeneklerin çok daha mantıklı olduğunu unutmamalısınız.

En çok dikkat çeken Android tarayıcılara göz atarak en iyi Android web browser hangisi sorusunun cevabını bulmaya çalıştık. Varolan başlık ve açıklamalarımızın tüm kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik çözümler sağlayacaklarını umuyoruz. Bizi takibe devam etmeyi unutmayın!

Hangi İnternet Tarayıcısı Daha Hızlı?

YORUMLAR