eSIM Nedir? eSIM Kart Özellikleri ve Diğer SIM Kartlardan Farkları

eSIM kart nedir? eSIM kart özellikleri, diğer SIM kartlardan farkları nelerdir? eSIM (Dijital SIM kart) hakkında her şey bu yazıda.

"eSIM kart nedir?", "eSIM kart özellikleri nelerdir?, "Dijital SIM kart olarak da geçen eSIM kullanımının avantajları ve dezavantajları neler?", "eSIM destekleyen ülkeler, operatörler ve akıllı telefonlar hangileri?" Kısaca eSIM hakkında her şey bu blog yazımızda.

Fiziksel SIM kart kullanımını ortadan kaldıran harika bir teknoloji olan eSIM, Apple’ın yeni iPhone’ları tanıtmasıyla gündeme geldi. iPhone XS ve XS Max, Apple’ın çift SIM kart desteğini sunduğu, eSIM teknolojisini aktif ettiği ilk iPhone modelleri oldu. Muhtemelen, 2019 iPhone’ları ve Android telefonların. çoğu bu teknolojiyi destekleyecek. Yakın zamanda ülkemizde de kullanıma sunulması planlanan eSIM’in ne olduğuna, ne sunduğuna geçmeden önce başa dönüp SIM’den bahsetmek gerek.

SIM Ne Demek?

SIM kelimesinin açılımı Subscriber Identity Module (Abone Kimlik Modülü). Cep telefonu kullanıcıları hakkında kimlik bilgilerini tutan basit bir bellek yongası olan SIM kartlar, genellikle metal kontaklı UICC (Universal Integrated Circuit Card - Evrensel Entegre Devre Kartı), PVC kartlara entegre edilmiştir. İlk akıllı UICC’ler kredi kartı boyutundaydı. Yıllar geçtikçe küçüldü de küçüldü ve sadece çipi barındıran nano SIM karta dönüştü.

SIM Kart Nedir, Ne İşe Yarar? SIM Kart Özellikleri Nelerdir?

SIM kartlar, genellikle kartın yüzünde bulunan ve farklı operatörler arasında numarayı taşımak için gerekli olan ICCID (Integrated Circuit Card Identifier - Entegre Devre Kartı Kimliği) adını taşıyan 20 karakterlik bir kimlik numarası taşıyor. Ek olarak bu kart temelde numaranız, bazı güvenlik bilgileriniz, kullanıcının erişilebileceği servislerin listesi ve iki güvenlik kodu olan bir ISMI (International Mobile Subscriber Identity - Uluslararası Mobil Abone Kimliği) numarası içeriyor. İlk kod PIN (Personal Identification Number - Kişisel Kimlik Numarası), ikincisi de PIN’i arka arkaya yanlış girdiğinizde PIN’in kilidini açmanızı sağlayan PUK (Personal Unblocking Code - Kişisel Kilit Açma Kodu).

Tüm bu bilgiler arama yapabilmek ve farklı operatörlerin mobil ağları arasında doğru veri trafiği için gerekli. SIM kartlar ayrıca bir SMS belleği (günümüz akıllı telefonlarında kullanılmayan) ve kişisel bağlantılar içerir. Standart SIM kartlardaki bellek 8 KB’tan 256KB’a kadar değişmektedir, bu da 250’den fazla kişi için yeterli bir alandır. Günümüzde çoğu kişi kişileri SIM kart yerine bulutta depoluyor.

eSIM (Dijital SIM Kart) Nedir?

eSIM kelimesinin açılımı ise; embedded SIM yani gömülü SIM. Fiziksel bir SIM kart değil. Dijital SIM diyebiliriz. Doğrudan cihaz içerisindeki SON-8 standartını takip eden entegre bir çip; çıkarılamıyor veya değiştirilemiyor. Doğrudan cihaz üzerinden ayarlanabilen dijital bir SIM olduğundan hem cihazın bu teknolojiyi desteklemesi hem de operatörün destek sunması gerekiyor.

eSIM Kart Nasıl Kullanılır?

eSIM kart tanımlaması, yapılması gereken ayarlarlar cihazdan cihaza değişiklik göstermektedir. iPhone'lar için "eSIM Nedir? iPhone Çift SIM Kart Nasıl Kullanılır?" blog yazısında detaylıca anlattık.

eSIM Kart Özellikleri (Artıları ve Eksikleri)

Kişi sayısı ve çalışma şekli normal bir SIM kartla aynı. Günümüz SIM kartlarına kıyasla çok daha güvenli ve bozulma olasılığı daha düşük. Ek olarak, normal bir SIM’den daha küçük olduğu ve çıkarmak için iğne kullanımı gerekmediğinden akıllı saat gibi ufak cihazlarda da kullanılabiliyor. Başta endüstriyel cihazlarla kullanımı sınırlandırılan, 2012’de Apple’ın tüketici ürünlerinde de kullanımını yasaklayan bir yasa olmadığını; bu nedenle de iPad ve Apple Watch gibi ürünlere yerleştirme kararı aldığı eSIM’ler’in avantajı uzaktan yetkilendirilebilir olmaları. Eski SIM kartınızın devre dışı bırakılmasını beklemeden SIM’i değiştirdiğinizde yenisi hemen aktive oluyor. Farklı iki operatör abonesiyseniz, SIM kart tak - çıkar yapmadan doğrudan cihazınızın ayarlarından operatör değişimi yapabiliyorsunuz. Kişisel ve iş iki ayrı hattınız varsa, yurt dışı seyahatlerinizde internet için ayrı bir hat kullanıyorsanız, eSIM tam size göre.

eSIM kartın eksileri yok mu? Tabii ki, var. Sık telefon değiştiren biriyseniz veya birden fazla telefon kullanıyorsanız, eSIM hayatınızı kolaylaştırmayacak zorlayacak. Her yeni telefona geçtiğinizde o cihazın yazılımı üzerinden SIM kartı aktif etmeniz gerekecek, SIM kartı bir cihazdan diğerine taktığınızda anında kullanamayacaksınız. Telefonunuzun şarjı bittiğinde diğer telefondan kullanmaya devam etmek için öncelikle etkinleştirmeniz gerekecek. SIM kartı tak çıkar yapmak çok daha hızlı ve kolay değil mi?

eSIM Kart Destekleyen Akıllı Telefonlar:

eSIM, günümüzde az sayıda akıllı telefonda mevcut. Her ne kadar iPhone XS serisiyle gündeme gelse de ilk eSIM kullanan akıllı telefon modelleri Apple’a ait değil. Örneğin; daha önce çıkan Google Pixel 2 de eSIM’i destekliyor.

eSIM Kart Destekleyen Ülkeler ve Operatörler:

eSIM teknolojisini destekleyen ülkelerin de sayısı 10’u geçmiyor. Apple’ın paylaştığı bilgiye göre şu anda eSIM kullanılabilen ülkeler: Avusturya, Kanada, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Macaristan, Hindistan, İspanya, Birleşik Krallık ve Amerika. eSIM destekleyen operatörler de: T-Mobile, Bell, Hrvatski Telekom, Telekom, Vodafone, AT&T, Verizon Wireless, EE, Airtel, Reliance Jio ve Magyar Telekom. Umarız, yakın zamanda söylenildiği gibi eSIM, Türkiye'de de kullanılabilir olur.

YORUMLAR