Facebook’ta Uygunsuz İletilerinizi Nasıl Temizlersiniz?

Facebook’ta Uygunsuz İletilerinizi Nasıl Temizlersiniz?

Sosyal Ağ Araması Uygulamasının da duyurulması ve kullanıma sunulmasıyla Facebook hesabınızda uygunsuz olan içerikleri temizlemenin vakti geldi.

Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda zaman zaman içimizden geldiği gibi iletiler yazabiliyoruz. Bazen bu iletilerde uygunsuz sözcükler ve anlamlar bulunabiliyor. Özellikle yıllardır sosyal ağlarda paylaşım yapanlar, geçmişte yazdıkları iletilerde, paylaşımlarda ve gönderilerde yazdıkları herhangi uygunsuz bir içeriği temizlemek isteyecektir. Zaman geçtikçe Facebook hesabımızı da kullanım amacımız değişmekte ve eğer aile fertleriniz de Facebook kullanıcısı ise yaptığınız herhangi bir uygunsuz yorumun veya paylaştığınız bir fotoğrafın görünmesini istemezsiniz.  Bunları zaman tünelinizde gezerek ve her gönderinizi tek tek inceleyerek yapamayacağınız kesin. Bu yüzden size FaceWash uygulamasından bahsedeceğiz. Hacker News’ten TNW tarafından geliştirilen bu uygulama, Facebook profilinizle bağlantı kuruyor ve onu tarayarak hesabınızda bulduğu tüm uygunsuz kelimeleri temizliyor.

Şimdi size bu uygulamayı nasıl kullanacağınızı anlatacağız.

Öncelikle FaceWash uygulama sayfasına gidiyorsunuz. 

Burada karşınıza gelen sayfanın altında e-posta adresinizi yazarak FaceWash hakkındaki gelişmelerden haberdar olmanız mümkün.

Sonra "Get Started" butonuna tıkladığınızda karşınıza bir onay penceresi geliyor. Burada uygulamanın Facebook profilinize erişmesine izin vermeniz gerekiyor. Ayrıca uygulamanın, sizin profilinizde adınıza yapacağı paylaşımları kimin görüp kimin göremeyeceğini de belirlemelisiniz.

 Sonra “Go To App” (Uygulamaya Git) demelisiniz. Sonraki adımda sizin haber kaynağınızda bulunan gönderilere erişim izni isteyen uygulama için onay verip vermemek tamamen size kalmış.

Bu adımın ardından uygulama, temizleme işlemine başlıyor. İsterseniz sadece “Start” butonuna basarak uygulamanın hesabınızdaki uygunsuz bir içeriği aramasını sağlayabilirsiniz.

Bunun yanında, butonun yanındaki kutucuğa, hesabınızda olduğunu düşündüğünüz uygunsuz içeriğe ait kelimeyi yazarak da arama yapabilirsiniz. Uygulama, uygunsuz bir içerik bulamadığı konumların karşısına temiz sonucunu getirecektir.

Bir içerikle karşılaşırsa da bunun linkini verecektir. Siz de linke tıklayarak bu içeriğe erişebilir ve gerekli temizliği yapabilirsiniz.

YORUMLAR