Hafta Sonu Özel: Firefox 35 Güncellemesi ve Çok Daha Fazlası! - Bölüm 11

Hafta Sonu Özel serimizin bu bölümünde yine sizi heyecanlandıracak konular var!

Oyunları tabii ki unutmadık

Yiğit Ekim Demir

Civilization V: Brave New World

Civilization serisi uzun yıllardır tur tabanlı strateji oyunlarını sevenler tarafından tercih ediliyor ve serinin beşinci oyunu da tüm DLC'leri ile birlikte kesinlikle oynanması gerekenler arasında. Her ne kadar DLC'lerden önce oyunun biraz ham kaldığını düşünsem de, bilhass Brave New World ile bu durum ortadan kalktı ve oyun gerçekten inanılmaz bir hale büründü. Giderilen hatalar ve turizm gibi yenilikler sayesinde daha fazla zorluğun da bizleri karşıladığı bir gerçek.

Eğer Civilization: Beyond Earth'ün DLC'lerinin gelmesini beklerken keyifli bir Civ vakti geçirmek istiyorsanız Civilization V: Brave New World'ü sakın gözden kaçırmayın.

Alper Çetiner

N.O.V.A. 3: Freedom Edition

Gameloft’un başarı basamaklarını tırmanmaya başladığı döneme denk gelen N.O.V.A. 3, 2012 yılında çıkmış paralı bir mobil oyundu. 3 sene sonra gelen ücretsiz bir sürüm olan N.O.V.A. 3: Freedom Edition ile oyun dünyasına bir jesti dokunsun isteyen şirket, uygulama içi satın alması olmayan ve bedel ödemeden oynayabileceğiniz bu yapım ile takdir edilesi bir iş çıkarmış.

Bilim-kurgu temalı oyunlara meraklıysanız N.O.V.A. 3 ilginizi çekebilir. Evet, oyun içerisinde yer yer reklamlar var, ancak dürüst olmak gerekirse ücretsiz olup iyi bir oyun keyfi sunan kaç çalışma var? Reklam durumlarını yok sayarsanız sizi bekleyen ortalamanın üstünde bir aksiyon oyunu var. İndirmenizde ve oynamanızda da hiçbir riskin olmaması olayın başka bir bonusu.

Cenk Barkın Us

Mark of the Ninja

Hafta sonunuzu kafanızı yormayacak bir oyunla geçirmek istiyorsunuz. İyi vakit geçireyim, ama bir oyun oynayacağım diye 3 saatim gitmesin diyorsunuz, siz kısacası eğlenmek istiyorsunuz. Ben de öyle, o yüzden bu hafta sonu Mark of the Ninja’ya tekrar başlayacağım.

Eskilerin basit platform oyunlarına benzerlik gösteren, ancak bu sefer amacınızın gizlilik olduğu Mark of the Ninja’da basitçe ninja yeteneklerinizi konuşturuyorsunuz. Gölgelerin arasından hızlıca rakibinizi öldürüp hedefinize ilerlemeye devam ediyorsunuz. Hem eğlenceli hem de zor olmasıyla birlikte Mark of the Ninja bir kahvelik zamanınızı çalabilir.

Emircan Erdoğan

Retro Runners

Sonsuz koşu oyunları ilgi alanınıza giriyorsa Retro Runners mutlaka denemeniz gereken seçenekler arasında yer alıyor. Minecraft’tan çıkmış gibi görünen kübik grafikleriyle dikkatimizi çeken oyunda diğer sonsuz koşu oyunlarında yapmaya alıştığımız gibi üç şeritli bir yolda koşan karakterleri kontrol ediyoruz.

Oyunda seçebileceğimiz farklı karakterler mevcut. Bu karakterlerin her biri farklı özelliklere sahip. İlk başlarda kısıtlı miktarda sunulsalar da bölümleri geçtikçe yeni karakterler açabiliyoruz. Birbirinin taklidi olmaktan ileri gidemeyen oyunlardan sıkıldıysanız Retro Runners’ı mutlaka denemelisiniz.

Barış Yanık

Crazy Taxi: City Rush

Uzun bir aradan sonra Android cihazıma yükleyip ciddi anlamda oynamaya başladığım ilk oyun olan Crazy Taxi: City Rush, ücretsiz ve eğlenceli bir oyun. Fakat cihazınız biraz eskiyse oyunda takılmalar yaşayabilirsiniz. Benim cihazım üzerinde bir problem yaşamama rağmen, arka planda bir çok şey açılı olduğunda oyunda takılma problemleri yaşadım. Daha sonra arka planda çalışan uygulamaları kapatarak rahatça oynadım.

Farklı müşterileri gitmek istediği yerlere götürüp para kazanacağınız oyunda bu paraları da yeni araba almak yada arabanızı modifiye etmek için kullanıyorsunuz. Arabaya yaptığınız her modifiye müşterilerin size vereceği bonus para miktarını da arttırıyor.

Popüler bilgisayar oyunlarından bir tanesi olan Crazy Taxi oynama keyfini Android ve iOS cihazlarınızda yaşamak istiyorsanız oyunu denemenizi öneririm.

Elifcan Mehekli

Murdered – Soul Suspect

Murdered – Soul Suspect; Final Fantasy, Tomb Raider gibi başarılı oyunların yapımcısı Square Enix tarafından geliştirilmiş bir oyun. Bu oyunu seçmemin temel sebebi, çok orijinal ve özgün bir konusu ve oynanış biçimi olması. Oyunda seri katil tarafından öldürülen bir dedektifsiniz ve ruhlar dünyasında gezerek kendi cinayetinizi çözmeye çalışıyorsunuz. Bu açıdan başarılı bir oyun olduğunu söylemek mümkün.

Fakat bunun dışında çok fazla eksi yönü de var. Örneğin oyun yapısı itibariyle bir süre sonra sıkıcı gelmeye başlıyor. Herhangi bir yenilik getirmediği gibi, oyun boyunca sürekli aynı şeyleri yapıyorsunuz. Bununla birlikte bazı sahneler o kadar yavaş ki sizi oyundan koparabiliyor. Ayrıca örneğin ipuçları toplarken hangisini zaten aldığınızı hangisini almadığınızı açık ve net olarak göremiyorsunuz. Bu tarzda pek çok hatası ve eksiği olsa da ilginç konusu ile yine de kendini oynatmayı başarıyor diyebilirim.

Özellikle ruhlar dünyasındaki canavarla ilk karşılaştığım anda fareyi elimden nasıl fırlattığımı ve ekranı nasıl kapattığımı hatırlamıyorum. Bu da aslında sizi içine çekmeyi başardığı anlamına geliyor. "Ben hikayeye bakarım arkadaş, minik hatalar beni rahatsız etmez" diyorsanız, Steam üzerinden oyunu satın alıp deneyebilirsiniz.

Can Çevrim

Mortal Kombat X

Vallahi bu hafta düşündüm düşündüm ne oynamanızı tavsiye etsem diye sizlere ama gelin görün ki aklıma bir şey gelmedi. Aklıma gelen tek şey ise geçtiğimiz hafta içerisinde tanıtım videosu yayınlanan ve ilk izlediğimde beni oldukça heyecanlandırmayı başaran Mortal Kombat X oldu. Bu hafta size bir oyun tavsiye etmek yerine, eğer izlemediyseniz Mortal Kombat X’in tanıtım videosunu izlemenizi ve oyunu benimle birlikte merakla beklemenizi tavsiye ediyorum. Çok güzel olmamış mı ya?

Volkan Yılmaz

Jenga

Arkadaş ortamlarının ve cafelerin vazgeçilmezi olan Jenga oyunu, arkadaşlarımızla birlikteyken çok eğlenceli olabiliyor. Uygulama geliştiricileri de bu eğlenceli oyunu mobile uyarlayarak başarılı bir işe imza atmışlar. Vakit geçirmek için birebir olan bu oyunda, kurallar aynı. Yapmanız gereken tek şey taşları devirmemek. Bu deneyimi mobilde yaşamak isterseniz Jenga oyununu hemen indirmelisiniz.

  1. Hafta Sonu Özel: Firefox 35 Güncellemesi ve Çok Daha Fazlası! - Bölüm 11
  2. Yeni uygulamaları kaçırmak istemezsiniz!
  3. Bu hafta da önemli teknoloji gelişmeleri var
  4. Diziler ve filmler bitmez
  5. Bu defa enteresan müzik seçimlerinde bulunduk
  6. Oyunları tabii ki unutmadık

YORUMLAR