İnternet Korsanı Olmamanız İçin 5 Geçerli Sebep

5 basit ve kullanışlı yöntemle artık korsan yazılım kullanmanıza gerek kalmayacak, işte açıklıyoruz.

İnternet Korsanı Olmamanız İçin 5 Geçerli Sebep

Hepimiz bir zamanlar internet korsanıydık. Ben değildim diyenden şüphe ederim. Ancak şartlar çok farklıydı. Bugün kullanıcılara sunulan olanakların çoğu 5 sene önce çok ulaşılabilir değildi. Ancak inanın bana her şey çok değişti. Onun için artık bu alışkanlığı da bir kenara bırakmanın zamanı geldi. 

Bir ülkede yaşanan korsan teknoloji bağımlılığı aslında o ülkenin teknolojik refahı ve ekonomik politikalarıyla çok ilgili. Teknolojik hizmetlere makul şartlar altında ulaşamayan her kullanıcı, mutlaka internet korsanı olma potansiyeli taşıyor. Pahalı oyun fiyatları, işletim sistemleri, profesyonel ya da bireysel yazılımlar bu sebeplerin başında geliyor.

Kısaca yıllarca ihtiyacımız olan her yazılıma ya da benzeri gereksinime ki buna film, müzik gibi eğlence unsurları da dahil ulaşabilmek hiçbir zaman ekonomik olmadı, olamadı. Ancak durun, zaman değişti ve korsan hizmetlere ya da çözümlere artık çok gerek kalmadı. Yani korsan şapkalarımızı yakmanın zamanı geldi. 

Bedava işletim sistemleri

Tüm mobil işletim sistemleri gerek Android, gerekse iOS bedava olarak kullanıma sunuluyorlar. Bunun yanı sıra Windows 10 işletim sistemi de bedava olmuş durumda. Elbette eski sistemden yenisine geçmek için lisansa ihtiyacınız var, ancak eski bir Windows işletim sistemi satın almak ve bunu kullanarak yenisine sahip olmak da bir çözüm. Öte yandan Windows Insider üyesi olarak bir sene boyunca tüm hakları bedava kullanabilen bir Windows 10 sistemi edinebilirsiniz. Öte yandan yeni alacağınız ya da almayı düşündüğünüz bilgisayarlara Windows 10 lisanslı olarak geliyor. 

Makul fiyatlarla film ve müzik hizmetleri

Medya servislerinin pahalı olması korsan takılmamızın en büyük sebeplerinden biriydi. Film ve müzik hayatımızın önemli bir eğlence kaynağıyken bundan mahrum kalmak istemiyorduk. Bence haklıydık da. Ama şimdi son derece ucuza, ayda 5 – 10 dolarlık ödemelerle en son film ve dizileri, müzikleri takip edebilmemizi sağlayan hizmetler mevcut.

Spotify, son derece kullanışlı Apple iTunes ya da Apple Music gibi hizmetler bize hem bedava hem de istersek belli bir ücretle istediğimiz şartları kendimizin belirleyebileceği hizmetler sunuyor. Öte yandan VPN bağlantısı kullanarak Netflix gibi servisler kullanabilmek mümkün. Böylece film ve müzik gibi eğlence unsurlarını korsan olarak kullanıp riske girmeye gerek kalmıyor.

Herkesle sıkıntısız paylaşım

Yukarıda saydığım müzik medya servislerinin çok önemli bir özelliği daha var. Aile bireylerinizle de paylaşabiliyorsunuz. Bu paylaşım belli şartlar altında tamamen ücretsiz de olabiliyor. Böylece bir üyelikle herkesi sevindirebiliyorsunuz.

Dijital oyun satın alabilme fırsatı

Hem Türkiye’de hem de dünyada artık en yeni oyunlar Steam gibi platformlardan dijital olarak satın alınabiliyor. Orijinal oyun kullanmanın avantajlarını burada sıralamak istemiyorum, hepimizin bu konuda hem fikir olduğumuzdan eminim. Yeni oyunları satın alıp telefon faturasına dahil edilebilen minik taksitlerle ödeyebiliyorsak, “crack” yapmanın ya da aramanın manası ne. 

Photoshop devrimi

Photoshop öyle bir yazılım ki hepimizin gerek profesyonel gerek bireysel ihtiyaçlarına cevap verebiliyor. Adobe Photoshop her zaman pahalı bir yazılımdı. Lisans şartları can yakıcıydı. Onun için dünyada Windows işletim sisteminden sonra en çok korsan olarak kullanılan program oldu. Ama artık buna da gerek yok. Adobe Photoshop Creative Cloud aylık üyelikle kullanılabilen hatta bir ay bedava olanaklarla son derece ulaşılabilir bir yazılım oldu. Güncellemeler için ekstra ücret talep etmiyor. Rahatlıkla sadece istediğiniz Adobe ürününe üye olarak ekonomik bir şekilde yazılımı kullanabiliyorsunuz. Photoshop kullanıcıları ayda 10 dolar gibi son derece makul ücretlerle ömür boyu sıkıntısız bir şekilde güncel yazılım kullanabilme şansına sahip oluyor.

Sadece Photoshop değil, benzeri çevrimiçin resim işleme araçlarından da faydalanabilmek artık çok kolay. Mesela Pixlr bu hizmeti verebiliyor. Üstelik son derece kolay ve ücretsiz. Pixlr’ı beğenmezseniz size SumoPaint web fotoğraf editörünü de tavsiye edebilirim.  SumoPaint sosyal medya hesaplarınızla da ortak çalışıyor. Ekstra bir üyelik talep etmiyor. 

Korsancılık oynamaktan vazgeçermiyiz?

Saydığım bu 5 örnek için çoğu kullanıcı hala burun kıvırabilir. Ben bunun tamamen alışkanlıktan kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü huylu huyundan vazgeçmez. Bir ürüne para vermeden sahip olmanın verdiği dayanılmaz haz pek çoğumuzun vazgeçemediği bir durum. Bu yüzden korsan eylemlere devam etmek için binlerce bahane bulmak bazı kullanıcılar için son derece standart olacaktır. Ama bence dünya artık son derece kaliteli hizmetleri çok ucuza kullanarak korsan yazılımları bir kenara bırakıyorken, kendimizi korsanı savunmak adına bahaneler üretip maskara etmenin de bir alemi yok diye düşünüyorum. 

Windows 10'da Korsan Oyun ve Yazılım Çalıştırmak Mümkün Olmayacak

Google Korsan Dosya İndirme Sitelerine Geçit Vermeyecek!

Ücretsiz Yazılım İndirmeden Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

YORUMLAR