iPhone ve iPad'de Bildirimleri Sıralamanın 3 Farklı Yolu

iPhone ve iPad'de bildirimleri sıralamanın 3 farklı yolunu gösteriyoruz.

iPhone ve iPad'de Bildirimleri Sıralamanın 3 Farklı Yolu

iPhone ve iPad’imizde Bildirim Merkezi ekranına her gün mail ve sosyal ağ uygulamalarından oyunlara onlarca bildirim düşüyor ve o gün yoğun bir gün yaşıyorsak hangisini önce okuyacağımızı, hangisini sona bırakacağımızı seçmekte zorlanabiliyoruz. Bu olumsuz durumu aşmanın tek yolu bildirimleri düzene sokmaktan geçiyor. İşte iPhone ve iPad’de bildirimleri sıralamanın üç farklı yolu.

iPhone ve iPad’imizde sadece mail ve sosyal ağ uygulamaları yüklü olsa bile gün içerisinde çok fazla bildirim geliyor ve bir noktadan sonra bildirimleri takip edemeyecek seviyeye rahatlıkla geliyoruz. Oysa ki iOS cihazımızı jailbreak yapmadan ve üçüncü parti uygulamaya ihtiyaç duymadan Bildirim Merkezi’ne düşen bildirimleri düzene sokmamız mümkün ve bunu üç farklı yolla yapabiliyoruz.

Bildirimleri Uygulamaya Göre Sıralayın:

iOS bildirimlerimizi uygulamalara göre gruplandırma şansına sahibiz. Twitter, Facebook, Instagram, Gmail gibi her gün kullandığımız uygulamaların her birinden gelen bildirimi kendi altında göstermek için Ayarlar – Bildirimler – Uygulamaya Göre Grupla seçeneğini açıyoruz ve hemen üzerindeki Sırala’ya dokunuyoruz. Sırala ekranında “Elle Sırala”ya dokunarak tamamlıyoruz. Artık mail, sosyal, haber, oyun vs. tüm bildirimlerimizi karışık düzende gösterilmiyor; hangi uygulamadan veyahut oyundan kaç bildirim geldiğini rahatlıkla görebiliyor, takibini yapabiliyoruz.

Gruplandırılmış Uygulama Bildirimlerini Yeniden Düzenleyin:

iOS bildirimlerimiz artık uygulamaya göre gruplanmış olarak ayarlı ve her uygulamanın bildirimi o uygulamanın altına düştüğünden uygulama bazında bildirim takibi yapmamız kolay. Bunu bir adım daha öteye taşıyıp dilediğimiz uygulamaya öncelik tanıma şansına sahibiz. Örneğin; Sizin için maillerinize bakmak sosyal ağ uygulamalarında gezinmekten önce geliyorsa Gmail uygulamasını en üste taşıma şansına sahipsiniz. Gruplandırılmış uygulama bildirimlerini yeniden düzenlemek için Ayarlar – Bildirimler – Sırala – Elle Sırala yolunu izliyoruz ve burada sürükle bırak yaparak öncelikli olarak bildirim alacağımız uygulamayı belirliyoruz. Örneğin; Bidirim Merkezi’nde ilk mail bildirimlerimizi görmek istiyorsak en üste tercih ettiğimiz mail uygulamasını taşıyoruz.

Bildirimleri Zamana Göre Sıralayın:

iOS bildirimlerimizi zaman bazlı sıraya sokmamız da mümkün. Hangi uygulamadan ne bildirim gelmiş sizin için önem arz etmiyorsa, “en son hangi bildirim gelmiş, benim için mühim olan o” diyor iseniz Ayarlar – Bildirimler – Sırala menüsü altında Elle ve En Son seçeneklerinden Son’a dokunmanız ve Uygulamaya Göre Sırala seçeneğini kapatmanız kafi olacaktır. Zamana göre sıralama yaptığımızda son gelen bildirimleri ilk önce görüyoruz.

iPhone ve iPad'inizde Maillerinizi Yönetirken Zaman Kazandıracak 10 İpucu

YORUMLAR