İşte Steam Üzerinde En Çok Oynanan Oyunlar

Steam'de en çok oynanan oyunlar listesinde sürpriz isimler var

İşte Steam Üzerinde En Çok Oynanan Oyunlar

Eğer bilgisayarlarınızda oyun oynamayı seviyorsanız illa ki Steam platformunun adını duymuşsunuzdur. İlk olarak 2003 yılında oyun severlerin beğenisine sunulan Steam platformu ilk başta sadece Valve tarafından geliştirilen Counter Strike gibi oyunları kolay ve sorunsuz bir şekilde güncelleyebilmek amacıyla geliştirilmişti. Fakat ilerleyen zaman içerisinde Valve başarılı stratejik adımlar atarak Steam'i bütün oyunların yer alabileceği bir platform haline dönüştürdü. Şu an ise Steam, Origin gibi rakiplerinin üç gömlek üzerinde yer alan ve dünyanın en yaygın olarak kullanılan oyun platformu halinde. Dönem dönem yapılan çılgın indirim kampanyaları, haftasonu ücretsiz oyun oynama fırsatları, hatta tamamen ücretsiz olarak oyunculara sunulan oyunlarla Steam bir oyun severin kesinlikle yararlanması gereken bir sistem.

Peki Steam üzerinde en çok hangi oyunlar ilgi görüyor? İşte Steam bu sorunun cevabını yayınladığı istatistiklerle oyuncularla paylaşmakta. Bu listede oldukça sürpriz isimlerin yer aldığını belirtmekte fayda var. Bu yazımızda Steam üzerinde şu an en çok oynanan oyunlara göz atacağız ve onları üst sıralara taşıyan faktörlerden bahsedeceğiz. İşte Steam üzerinde en çok oynanan oyunlar: 

1- DOTA 2

MOBA türünün yaratıcısı olan DOTA, 2. oyunuyla Steam'in en çok oynanan oyunu ünvanını yakalıyor. DOTA 2'yi şu an 765 bine yakın oyuncu oynamakta. Ücretsiz bir oyun olması ve online olarak oynanması sebebiyle DOTA 2'nin üst sıralarda yer alması doğal olarak karşılanabilir.

Valve tarafından geliştirilen DOTA 2, oyuncuların takım tabanlı olarak çarpıştığı, yoğun aksiyon içeren savaşların yaşandığı online arenalara konuk oldukları bir oyun. Birçok farklı kahramana yer veren DOTA 2 dünya çapında para ödüllü turnuvalara da ev sahipliği yapıyor. Güncellemeler yoluyla zenginleştirilen bir içerik sunan DOTA 2'yi indirmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz:

2- Counter Strike Global Offensive

Counter Strike Global Offensive ya da kısa adıyla CS GO online FPS oyunlarının atası Counter Strike'ın en rafine ve en gelişmiş hali olarak tanımlanabilir. Klasik terörist ve antiterör takımlarının karşılaşmalarının yer aldığı oyunda bomba yerleştirip bombaları imha etmeye, rehineleri kurtarmaya veya korumaya ya da diğer takım oyuncularını yok etmeye çalışıyoruz. Yüksek dozda aksiyon içeren CS GO, DOTA 2 gibi büyük ödüllü turnuvalara ev sahipliği yapıyor. Counter Strike Global Offensive'in DOTA 2 gibi ücretsiz bir oyun olmaması ise onun başarısını bir adım öne taşımakta. 

Counter Strike Global Offensive'de de_dust gibi klasik Counter Strike haritalarının yanında birçok yeni haritaya da yer verilmekte. Yeni kahramanlar, silah türleri ve silah kaplamaları da Counter Strike Global Offensive'de oyuncuları bekliyor. Counter Strike Global Offensive'i şu an 577 bine yakın oyuncu oynamakta.

3- Fallout 4

Listemizin en büyük sürprizlerinden biri olan Fallout 4 şu an 407 bine yakın oyun sever tarafından oynanmakta. Fallout 4'te uçsuz bucaksız bir açık dünyaya atılıyoruz ve nükleer savaş sonrası medeniyetin yok olduğu ve radyoaktif serpintinin etkisini halen yitirmediği bu dünyada kendi hayatta kalma maceramızı yaşıyoruz.

Bethesda tarafından geliştirilen Fallout 4, tıpkı Skyrim gibi oyuncuların sosyal hayatlarını bir süre askıya almalarına neden oluyor. Fallout 4'ü büyük bir sürpriz yapan şey ise oyunun listemizdeki diğer oyunlar gibi herhangi bir online oyun moduna yer vermemesi ve tamamen tek kişilik bir macera sunması. Ayrıca oyunun normalin üzerindeki satış fiyatı da bir başka dikkat çeken nokta.

4- Team Fortress 2

Team Fortress 2 listemizin büyük sürprizlerinden bir diğeri; çünkü bu oyun tam 8 senedir oynanabiliyor. 2007 yılında çıkış yapan Team Fortress 2 tamamen ücretsiz olarak indirip oynayabileceğiniz takım tabanlı bir online aksiyon oyunu. Mizahi bir yapıya sahip olan Team Fortress 2 listemizdeki CS: GO ve DOTA 2 gibi Valve tarafından geliştirilmiş bir oyun. 

Düşük sistem gereksinimleriyle dikkat çeken Team Fortress 2'yi şu an 57 bin kişi oynamakta. 

5- GTA 5

İlk olarak eski nesil oyun konsollarına çıkan ve bu sene Nisan ayında bilgisayar için geliştirilmiş yeni nesil versiyonu piyasaya sürülen Grand Theft Auto 5 oyun tarihinin en başarılı yapımları arasında yer alıyor. Satış rekorları kıran, online moduyla zengin bir içerik sunan GTA 5, güzel grafikleri ile görsel bir şölen sunuyor. Rockstar'ın oyunun bilgisayar versiyonuna büyük özen göstermiş olması ve GTA 4'teki gibi bir optimizasyon felaketine yer vermemiş olması GTA 5'in bu listede yer almasını doğal bir sonuç yapıyor.

GTA 5'in Steam versiyonu şu an yaklaşık 46 bin oyuncu tarafından oynanıyor.

6- Call of Duty: Black Ops 3

Call of Duty: Black Ops 3'ün listemizdeki en büyük sürprizlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz; fakat bu iyi anlamda bir şey değil. Oyunun sunduğu klişe hikaye, yaşanan ciddi optimizasyon problemleri, oyunun çıkışının oldukça sancılı olması ve oyunun yüksek fiyatına rağmen Call of Duty: Black Ops 3'ün üst sıralarda olması şaşırtıcı. Oyuncuların yerden yere vurduğu serinin yeni oyunu yine de yılların mirasını yiyor. Online oyun moduna da sahip olan Call of Duty: Black Ops 3'ün çok daha büyük bir potansiyele sahip olduğu; fakat oyunun çıkışa iyi bir şekilde hazırlanmaması nedeniyle bu potansiyeli kullanamadığı söylenebilir. Bu nedenle Call of Duty: Black Ops 3 kendisiyle hemen hemen aynı tarihte çıkan Fallout 4'ün altında eziliyor ve neredeyse 10 kat daha az oyuncu tarafından oynanıyor. 

Call of Duty: Black Ops 3'ü şu an 41 bin oyuncu oynamakta.

7- ARK: Survival Evolved

Dinozorların yaşadığı gizemli bir adada hayatta kalmaya çalıştığımız açık dünya tabanlı bir rol yapma oyunu olan ARK: Survival Evolved listemizin beklenmedik isimlerinden. ARK: Survival Evolved'da Minecraft'a benzeyen bir yapı bulunmakta. Oyunda açlığımızı gidermek için avlanabiliyor, ekinler ekebiliyor, tehlikelerden korunmak için sığınaklar inşa edebiliyor ve kendi silahlarımızı yaratabiliyoruz. Ayrıca dinozorları evcilleştirerek onları yetiştirebiliyor ve binek hayvanı olarak kullanabiliyoruz.

ARK: Survival Evolved'ın sunduğu zengin içerik ve crafting sistemi oyunculara uzun süren bir oynanış sunmakta. Optimizasyonda yaşanan problemlere rağmen oyunu şu an 40 bin civarında oyuncu oynamakta.

8- Civilization V

Strateji oyunlarının günümüzde eskiden olduğu kadar ilgi görmemesine rağmen Civilization V'in listemizde yer alması büyük bir başarı olarak nitelendirilebilir. Civilization V'te kendi ulusumuzun medeniyet boyunca gelişimini bizzat kontrol ediyoruz ve tarih öncesi çağlardan uzay çağına kadar uzanan bir süreçte medeniyetimizi yükseltmeye çalışıyoruz. Online olarak da oynanabilen Civilization V, 5 yıl önce çıkmasına rağmen halen Steam'in en çok oynanan oyunları arasında.

Civilization V şu an 33 bine yakın oyuncu tarafından oynanıyor.

9- Football Manager 2016

SEGA'nın başarılı menajerlik oyunu serisi Football Manager'ın son üyesi Football Manager 2016 da yeni çıkış yapan oyunlar arasında. Kendi takımınızın yönetimini devralarak her detayıyla ilgilendiğiniz Football Manager 2016'da oyun stratejilerinizi ve ilk 11'inizi belirleyip takımınızı sahaya sürüyorsunuz ve kupalar peşinde koşuyorsunuz. Online altyapıya sahip olan oyunda gerçekçi bir menajerlik deneyimi yakalayabilirsiniz.

Oyuncular tarafından oldukça iyi yorumlar alan Football Manager 2016 şu an 27 bin oyuncu tarafından oynanmakta.

10- Warframe

Bilim kurgu tabanlı bir online aksiyon oyunu olan Warframe kendine has oyun dinamikleriyle oyuncuların beğenisini kazanmakta. Yakın mesafede etkili silahların yanında ateşli silahları da kullanabildiğiniz dinamik bir savaş sistemine sahip olan Warframe makul sistem gereksinimlerine rağmen tatmin edici bir grafik kalitesi sunmayı başarıyor. Ücretsiz olarak oynayabileceğiniz Warframe oldukça iyi oyuncu yorumları almakta.

Warframe şu an 24 bine yakın oyuncu tarafından oynanıyor.

Günümüz Oyunlarının Atalarını Yakından Tanıyalım

YORUMLAR