Kişisel Güvenlik İçin Herkesin Uygulaması Gereken 10 İpucu

Gelişen teknolojiyle birlikte artık kişisel bilgilerimiz neredeyse tüm ayrıntılarına kadar internet sunucularında bulunur hale geldi. Sosyal medya sitelerinin ve mobil uygulamaların arşivlediği bu bilgilerin çalınması durumunda başınıza gelebilecekleri b

Kişisel Güvenlik İçin Herkesin Uygulaması Gereken 10 İpucu

Gelişen teknolojiyle birlikte artık kişisel bilgilerimiz neredeyse tüm ayrıntılarına kadar internet sunucularında bulunur hale geldi. Sosyal medya sitelerinin ve mobil uygulamaların arşivlediği bu bilgilerin çalınması durumunda başınıza gelebilecekleri bir düşünün. İşte kötü niyetli internet kullanıcıları tarafından zor durumda bırakılmamak için yapmanız gerekenleri bu blog yazımızda listeliyoruz.

Günlük hayatta olduğunu gibi internet dünyasında da kişisel bilgilerin saklanması oldukça önemli bir nokta. Çünkü kötü niyetli kişiler bu bilgileri ele geçirirlerse yapabileceklerinin herhangi bir sınırı bulunmuyor. İşte bu yüzde herkesin uygulaması gereken 10 güvenlik önerisini sizler için listeledik. Hadi bu listeye bir göz atalım.

Mobil uygulamaların izinlerine dikkat edin

Uygulama mağazalarında yer alan binlerce uygulama arasından istediğinizi elbette indirebilirsiniz. Fakat bu tür uygulamaları indirirken biraz dikkatli olmanızda fayda var. Ne yazık ki uygulamaların kötü niyetli olup olmadıkları açıklama bölümünde yazmıyor. İşte bu yüzden güvenli geliştiricilerin uygulamaları dışında bir indirme işlemi yaparsanız, "uygulama izinleri" kısmına oldukça dikkat edin. Eğer uygulama size hizmet vermeyeceği bir kategoride erişim izni istiyorsa indirmeden önce bir kez daha düşünün. Tabii belirli aralıklar uygulama izinlerinizi sıfırlamanızda da fayda var.

İki adımlı doğrulama seçeneğini atlamayın

Çoğu internet servisi kullanıcılarının güvenliği için iki adımlı bir güvenlik seçeneğini öneriyor. Bu sayede kullandığınız servise giriş yapabilmek için şifrenizin dışında telefon onay kodunu da yazmanız gerekiyor. Yani bir başkası şifrenizi öğrense bile onay kodu olmadığı için hesabınıza sizden habersiz bir şekilde erişemeyecek. Gmail, Youtube, Facebook ve diğer popüler servislerin ücretsiz olarak sunduğu bu iki adımla doğrulama özelliğini aktif etmeyi unutmayın.

Şifre yönetim programlarını kullanın

Onlarca internet sitesine üye oluyoruz ve ne yazık ki hepsinin şifresini aklımızda tutma gibi bir imkanımız yok. Genellikle günlük hayatın stresinde yok olan bu şifreleri bazı uygulamalar sayesinde kontrol altına alabilirsiniz. Bu sayede kullandığınız tüm servislerin şifresi aynı olmayacak ve daha güvenli bir internet hayatı sürdüreceksiniz.

En İyi Şifre Yönetim Programları

Toplu alanlarda kullanılan internete dikkat edin

Herkesin kullandığı internet güvenli değildir. Aynı modem üzerinden yapılan bağlantılar kötü niyetli yazılımcıların oldukça ilgisini çekiyor. Bu sayede girdiğiniz internet siteleri takip altına alınabilir ve güvenliğiniz tehlikeye girebilir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için topluma açık internet kullanırken VPN ile bağlanmayı deneyebilirsiniz. VPN önerileri için aşağıdaki liste işinize yarayabilir. Ya da toplu alanlarda kendi veri bağlantınızı kullanıp, kimseye muhtaç olmayın.

2015'in En İyi Ücretsiz VPN Programları

Elektronik posta ile kişisel bilgilerinizi göndermeyin

Elektronik posta ile bilgi paylaşımı durdurulamayacak derecede çoğaldı. İşte bu yüzden de hackerların ilk ele geçirmek istediği alan olan posta kutusu, birkaç ufak düzeltme ile güvenli hale getirilebilir. İnternet üzerinden asla banka hesabınızı ve önemli diğer bilgilerinizi postalamayın. Gizli iş bilgileri ve ihale raporlarının en çok elektronik posta ile gönderildiğini düşünürsek işin ne kadar ciddi boyutlarda olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Modeminizi şifresiz bırakmayın!

Modeminiz sizin internete giriş kapınızdır. İstenmeyen komşuların ve diğer casusların modeme bağlanmaması için gerekli güvenlik ayarlarını yapmayı ihmal etmeyin. Özellikle kullanma kılavuzunda yer alan önerileri asla ihmal etmeyin.

Mutlaka anti virüs programı kullanın

Eğer bilgisayarınızda antivirüs yazılımı kullanmıyorsanız size şimdiden geçmiş olsun diyebiliriz. Bilgisayarlar için en önemli yazılım olan Antivirüs’leri hemen şimdi yükleyin eğer yüklü bir haldeyse de güncellemesinin olup olmadığını mutlaka denetleyin. Günümüzde onlarca ücretsiz Antivirüs yazılımı varken bunları kullanmamak büyük bir hata olur. Bilgisayarımıza giren virüsleri anında temizleyen bu yazılımları ne yazık ki muhtacız.

En İyi Antivirüs Programları

Bilgisayarınızın yedeğini alın

Düzenli olarak bilgisayarınız yedeğini alırsanız herhangi bir virüs saldırısında sisteminizi gönül rahatlığıyla sıfırlayabilirsiniz. Yedeklemenin sağladığı bu kolaylığın dışında önemli bilgileri dağıtmak da güzel bir korunma yöntemidir. Hackerlar sisteminize saldırsa bile siz bilgilerinizi farklı depolama alanlarında sakladığınız için istediğine erişemeden geri çekilecektir.

Güvenlik kodlarını ciddiye alın!

Neredeyse herkesin elinde bulunan akıllı telefonları mutlaka şifreli olarak kullanın. Çünkü şifresiz telefonunuzdan hiç düşünmediğiniz bir anda arkadaşınız bile bilgilerinizi alabilir. İşte bu yüzden telefonunuzu 4 haneden fazla miktarda oluşan bir şekilde şifreleyin ve kimseye söylemeyin. Şifrelerinizi girerken de etrafınızdaki insanların bakıp bakmadığına dikkat etmelisiniz. Çok mu paranoyak olduk. Ama kişisel güvenlik konusunda gerekli gibi görünüyor.

Sosyal medya sitelerine dikkat!

Sosyal medya sitelerini kullanırken oldukça dikkatli olmalısınız. Çünkü sizi tanımayan birisi bile nerede okuduğunuzu ve mail adresinizi rahatlıkla bulabilir. Tabii burada bulunan gizlilik ayarlarını yapmamışsanız. Mümkün olduğu kadar bu tarz sitelere kişisel bilgilerinizi yazmayın ve paylaşım yaparken de gizlilik kısmına dikkat edin. Tanımadığınız kişileri de eklemeyin.

Daha güvenli bir internet hayatı için sizlere önerilerimiz burada sona eriyor. Unutmayın dünyada kötü niyetli insanları var ve ellerine geçirdikleri kişisel bilgileriniz ile istediklerini rahatlıkla yapabilirler. Kısacası ille de güvenlik ille de güvenlik!

Okuma keyfinize aşağıdaki blog yazılarımız ile devam edebilirsiniz.

2015 Yılının En Çok Konuşulan ve İnsanı Dehşete Düşüren Güvenlik Fiyaskoları

Geleceğin Kötücül Yazılımları Bugünün Güvenlik Uygulamalarına Karşı

YORUMLAR