Oyun Bilgisayarında Olması Gereken Programlar

Oyun bilgisayarınızda olması gereken programlar sayesinde her oyunu hiç bir sorunla karşılaşmadan kolayca açabilirsiniz.

Oyun Bilgisayarında Olması Gereken Programlar

Pek çok kullanıcının oyun bilgisayarı topladığı halde sürekli olarak sorunlar yaşadığı ve oyunları açmakta yaşanan sıkıntılardan tutun da oyunun ortasında çöküp durmalara kadar problemlerle başa çıkmaya çalıştığı aşikar. Özellikle hevesle beklediğiniz bir oyun varsa ve tam açmak üzereyken karşınıza bir uyarı penceresi geliyorsa bunun ne kadar moral bozucu olduğunu bir kere daha hatırlatmaya gerek yok.

Bu sorunların üstesinden gelebilmeniz ve herhangi bir oyunun açılışında problemle karşılaşmamanız için bilgisayarınızda asgari olarak bulunması gereken yazılımlardan sizlere bahsedeceğiz. Bu yazımız temel olarak oyunların açılışına ve yan araçlara dair bilgiler içerdiğinden dolayı performans arttırma programlarını arayanların Oyun Performansı Arttırma Programları blogumuzu okumalarını öneriyoruz.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan programlarımızın neler yaptığını ve ne işe yaradıklarını kısaca anlatalım.

İnternetten indirdiğiniz iso, cue, bin, mdf, mds ve diğer formatlardaki sanal disk imaj dosyalarını açabilmek için ihtiyaç duyacağınız Daemon Tools aynı zamanda elinizdeki orijinal oyun disklerinin yine bu formatlarda yedeklerini alabilmek ve disklerin eskimesini önlemek için de kullanılabiliyor.

Oyunların neredeyse hiç biri disk dosyası halinde değilse kurulmadığı için indirdiğiniz bütün oyunlar bu formatlardan birisinde olacaktır ve bu nedenle Daemon Tools'a olan ihtiyacınız neredeyse kesindir.

PowerISO da Daemon Tools'a benzer bir yapıda hazırlanmış ve sanal sürücüleri kullanmak için en iyi araçlardan bir tanesi. Ancak ücretsiz sürümü sunulmayan programın deneme sürümü her ne kadar bir süre kısıtlaması barındırmasa da 300 MB'lık disklere kadar destek sunuyor ve daha büyük disklerle işlem yapmak isteyenlerin tam sürümünü satın alması gerekiyor.

Oyunlarınızı oynarken çok hoşunuza giden bölümler ya da özellikle yapmak istediğiniz hareketler varsa bunların ekran görüntülerini hem resim hem de video olarak almanız mümkün. Fraps bu konuda en kaliteli programlardan birisi ve bir yandan Full HD resim ve video görüntüsü alırken bir yandan da oyun performansına çok büyük etkilerde bulunmuyor.

Aldığınız ekran görüntülerine dair pek çok kalite ayarı da programın bünyesinde yer alıyor ve böylece istediğiniz boyutlarda ve kalitelerde video kayıtlarını gerçekleştirmek mümkün. Oyuna girdiğinizde oyunu kendisi tespit edebilen Fraps, tek bir tuşa basmanızla kayıdı başlatabiliyor yahut durdurabiliyor.

Winrar özellikle çok parçalı olarak internete konulan oyunların indirilmesinde kullanılan zip ve rar formatlı dosyaları açabilen en iyi programlardan bir tanesi. Hem sıkıştırma yapabilmesi hem de sıkıştırılmış olan dosyaları kolaylıkla klasörlere çıkartabilmesi sayesinde oyun bilgisayarınızda olması gereken programlar arasında yerini koruyor.

Sıkıştırılmış dosyalarla ilgili işlemler sırasında sadece işlemcinizi değil aynı zamanda ekran kartınızın da işlem kapasitesini kullanabilen Winrar böylece pek çok rakibine göre büyük bir arşivleme ve arşiv açabilme avantajı kazanıyor. İndirdiğiniz oyunların onlarca farklı parçadan oluştuğunu görüyor ve nasıl açabileceğinizi bilmiyorsanız bir de Winrar'ı kurmayı deneyin.

Microsoft tarafından hazırlanan ve oyun geliştiricilere sunulan DirectX, neredeyse bütün oyunların geliştirilmesinde kullanılıyor ve bu nedenle kullanıcının bilgisayarında en son DirectX sürümü yer almadığında bu oyunları açmak mümkün olmuyor ve çeşitli hatalar karşımıza çıkabiliyor. DirectX'in her sürümünde daha fazla performans ve efektler olduğunu dikkate alırsak, bilgisayarınızdaki sürümün arada sırada en son DirectX sürümü olduğunu kontrol etmekte fayda var.

Oyun bilgisayarınızın performansı yüksek olsa da kim biraz daha performans istemez ki? Game Booster bu konuda pek çok diğer performans arttırma programının önüne çıkıyor ve bilgisayarınızın tüm kaynaklarının tamamen oyunlardaki performansa aktarılmasını sağlayarak düşük FPS sorunlarının önüne geçebiliyor. Aynı zamanda bilgisayarınızdaki sürücülerin en son sürüm olduğunu da kontrol edebilen program böylece eski sürücülerden kaynaklı uyumsuzluklarla karşılaşmanıza engel oluyor.

Oyunların yanında normal bilgisayar kullanımında da performans artışı yakalayabilmenizi sağlayan program ücretsiz olarak sunuluyor ve bu nedenle her oyun bilgisayarında bulunması gerektiğine inanıyorum.

Pek çok oyunda hile yapmayı sevdiğimiz kesin ancak maalesef her oyun için teker teker hile programlarını indirmek de bir o kadar eziyet. Açık kaynak kodlu olarak hazırlanan Cheat Engine programı, o an bilgisayarınızın belleğinde açık olan oyunları tespit ediyor ve hile kullanılabilecek noktaları bularak size oyunun özelliklerini değiştirme olanağı sunuyor.

İstediğiniz oyunlarda can miktarınızı arttırabilir, azaltabilir, mermilerinizi değiştirebilir, en iyi silahları ve arabaları alabilir yani her oyunun kendine has özellikleri üzerinde modifikasyonlar gerçekleştirebilirsiniz. Sakın

Bazı oyunların Microsoft Visual C++ programlama dili ile yazılması nedeniyle maalesef bu aracın yüklü olmadığı bilgisayarlarda sorunlar oluşabiliyor. Her ne kadar ihtiyaç duyan oyunların kurulum dosyalarında hali hazırda pakete dahil edilse de bazen bu olmayabiliyor ve oyuncular ne yapmaları gerektiğini bilemiyorlar.

Her ihtimale karşı bilgisayarınızda Microsoft Visual C++'nın yüklü olması ileride karşınıza çıkabilecek muhtemel bir sorunun önüne geçecektir.

Yine yazılım geliştiricilerin sık sık kullandıkları bu arabirim, kullanıldığı oyunlarda kullanıcının bilgisayarında bulunmayı zorunlu kılıyor ve Visual C++'da olduğu gibi yokluğunda oyunlar açılmaz hale geliyor. Oyunların haricinde bazı programlar için de ihtiyaç duyulan aracın sisteminizde her daim hazır olarak bulunması gereklidir.

Özellikle internet üzerinden veya yerel ağ üzerinden arkadaşlarıyla oyun oynamayı sevenlerin TeamSpeak olmaksızın bunu istedikleri gibi yapabilmeleri imkansız. Oyunlar sırasında sesli iletişim imkanı sağlayan TeamSpeak, aynı zamanda internet üzerinden gidip gelen ses verilerini sıkıştırabiliyor ve diğer sesli görüşme programlarının bant genişliğinde gerçekleştirdikleri yüksek tüketime engel oluyor.

Oyunlarınızda lag yaşamadan sesli iletişim kurmak istiyorsanız internetinizi en verimli şekilde kullanan bu programı kesinlikle oyun bilgisayarınızda bulundurmayı unutmayın.

YORUMLAR