SpeedFan

SpeedFan

kullanıcı
  • Lisans ÜCRETSİZ
  • TOPLAM İNDİRME 301,865
  • DOSYA BOYUTU 2.12 MB
  • EDİTÖR PUANI
  • Üretici Alfredo Milani Comparetti

SpeedFan, ücretsiz fan kontrol programı. Bilgisayar bileşenlerinin fan hızları, sıcaklık, voltaj değerlerini takip edebilirsiniz.

SpeedFan, bilgisayar fan hızını kontrol edebileceğiniz, donanımların sıcaklık değerlerini takip edebileceğiniz ücretsiz bir program. Bilgisayarınız içindeki fanların dönüş çalışma hızlarını, CPU ve anakart ısısı gibi donanım bilgilerini anakartınızda bulunan bir chip BIOS'a rapor eder. Peki bu bilgilere Windows üzerinden ulaşmanız iyi olmaz mıydı? Tabi ki olurdu.

SpeedFan bu amaçla hazırlanmış ücretsiz bir program. Özellikle Overclock yapan kullanıcılar Windows'ta çalışma sırasındaki aktüel fan hızı ve işlemci, anakart ısısı gibi değişkenleri böyle bir yazılımla mutlaka izlemeliler. Bunun dışında SpeedFan, sabitdiskinize ait oldukça derinlemesine bilgiler de sunabiliyor. Program sisteminizdeki S.M.A.R.T., fan ve işlemci bilgilerinin en detaylı şekilde görebileceğiniz kullanımı kolay bir yazılım.

SpeedFan Kulanımı

SpeedFan, etkili ve kullanışlı bir program ancak arayüzü göz korkutucu ve kullanımı kafa karıştırıcı gelebilir.

Yapmanız gereken ilk şey anakartınızın SpeedFan'ın fan kontrol özelliğiyle uyumlu olup olmadığına bakmak. Desteklenen anakartların listesine buradan ulaşabilirsiniz. Anakartınız desteklenmiyorsa, SpeedFan'ı sistem izleme ve sorun giderme programı olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Anakartınız destekleniyorsa, sisteminizin BIOS'una girin ve otomatik fan kontrollerini devre dışı bırakın. Bu, SpeedFan ile sistem fan ayarları arasında çakışma olmasını engelleyecektir. Tüm bunları yaptıktan sonra SpeedFan'ı kurun ve başlatın ve bilgisayarınızdaki sensörleri taraması için birkaç saniye bekleyin. İşlem tamamlandıktan sonra CPU, GPU ve sabit sürücüler gibi çeşitli bileşenler için bir dizi sıcaklık değeri ile karşılaşacaksınız.

Şimdi sağdaki Configure butonuna tıklayın. Options sekmesine gelin ve "Set fans to 100% on program exit (Program çıkışında fanları %100'e ayarlar) işaretli olduğundan emin olun ve fan hız değerini 99 (maksimum) olarak ayarlayın. Bu, sıcaklık çok yükselse bile fanlarınızın önceki ayarlarda kalmamasını sağlayacak. Şimdi Gelişmiş sekmesine gelip açılır menüden anakartınızın superIO yongasını seçin. PWM modunu bulun. Yukarı ve aşağı okla veya menüye değer girerek fan hızı yüzdelerini değiştirebilirsiniz. %30'dan daha düşük ayarlamamanız önerilir. Ardından Speeds sekmesine giderek otomatik fan kontrollerini ayarlayın. Burada her bir bileşeninizin fanlarının minimum ve maksimum değerlerini bulacaksınız. "Automatically variated" (Otomatik olarak değiştiriliyor) işaretli olduğundan emin olun. Temperatures sekmesinden belirli bileşenlerin çalışmasını istediğiniz sıcaklarını ve size ne zaman uyarı vereceklerini ayarlayabilirsiniz.