Pokémon GO Hükümetlerin Bizi Uyuşturmak İçin Kullandığı Bir Hap Olabilir mi?

Herkesi sokaklara döken Pokémon GO oyunu çevrimiçi yaşam tarzımızın kökten değişmesine neden olacak gibi görünüyor. Öte yandan ergenlerin cüzdanlarına elini atan ve kitleleri bir sürü gibi, istediği noktalar arasında bir sağa bir sola bilinçsizce koşturt

Pokémon GO Hükümetlerin Bizi Uyuşturmak İçin Kullandığı Bir Hap Olabilir mi?

Herkesi sokaklara döken Pokémon GO oyunu çevrimiçi yaşam tarzımızın kökten değişmesine neden olacak gibi görünüyor. Öte yandan ergenlerin cüzdanlarına elini atan ve kitleleri bir sürü gibi, istediği noktalar arasında bir sağa bir sola bilinçsizce koşturtan bu alt yapının kullanıcılardan istediği izinlere de göz atmakta fayda var. Pokémon GO oyununun altyapısı birçok komplo teorisyenine göre tamamen hükümetlerin kullanabileceği “Psyop” adı verilen kitle kontrolü psikolojik operasyonundan başka bir şey değil.  

Pokémon GO’nun “eğlendirmekten ve sportif olmaya teşvik etmekten öte başka ne amacı olabilir ki?” diye düşünmeden önce komplo teorilerine göz atmakta fayda var. Her komplo teorisine inanacak olsaydık gayet paranoyak bir yaşantı sürmemiz gerekebilirdi. Ancak bir diğer taraftan teori olarak adlandırılan birçok senaryonun gerçekleştiğine de şahit olduk.

Psyop nedir? Nasıl uygulanır?

Pokémon GO uygulamasının bir Psyop olduğunu iddia eden komplo teorisini irdelemeden, bu terim ne ifade ediyor ona bakalım. Hükümetlerin kitleler üzerinde uyguladığı ve uygulamaya devam ettiği sistematik kitlesel operasyonlardan sadece bir tanesi Psyop. Sözlük anlamıyla, psikolojik operasyon olarak tanımlanıyor. Bu operasyon kamuoyunu etkilemek için tasarlanmış özellikle belli bölgelerde (ki askeri operasyonlarda bu düşman toprakları olarak tanımlanıyor) icra edilen bilgi operasyonları olarak hayata geçiriliyor. Psikolojik operasyonlar, algı yönetimi, yumuşak güç, halkla ilişkiler, kamu diplomasisi ve hatta pazarlama yöntemleri kullanılarak yapılan propagandalar olarak etkili kitlesel ikna yöntemi ya da aracı olarak da betimleniyor.

Pokémon GO Nasıl Psikolojik Bir Operasyon Olabilir?

Oyunun, belli bir amaç uğruna kitlesel hareketlerde bulunan ancak bireysel çıkar arayan toplulukların çevrimiçi yaşam tarzlarını inceleyebilecek ve bunu farklı durumlara evriltecek bir altyapısı var.  Kitleleri daha önce hiç uğramadıkları bölgelere sürükleyebilecek potansiyele de sahip. Mesela ABD’de daha önce hiç kiliseye gitmemiş ergenlerin, bu mekanlardan hiç ayrılmadıkları çünkü en çok PokeStop merkezlerinin (oyuna dair eşyaların derlenip toparlanabildiği noktalar) bu tür oluşumların etrafında olduğu dikkati çekiyor. Daha önce hiç alışveriş merkezine ailesi olmadan uğramamış oyuncuların bu merkezleri ziyaret etmek için birbirleriyle yarıştıkları da dikkat çekiyor. Kısaca oyuncular günlük yaşamlarında alıştıkları rutin hayat akışının dışına hiç farkında olmadan çıkabiliyorlar.

İşte, Pokémon GO oyununun kitleleri bu şekilde yönetebiliyor olması bazı teorilerin ortaya çıkmasına yol açıyor. Hükümetler belli noktaları daha çok ziyaret etmemizi istiyorlarsa Pokémon GO bunu hiç sıkıntısız gerçekleştirmeleri için biçilmiş kaftan.

Pokémon GO bizi izliyor mu izlemiyor mu?

Bir hükümet kitleleri takip etmek istiyorsa elbet sosyal medyayı veya popüler uygulamaları takip etmek ilk hedefi olabiliyor. Çoğunluğun toplu hareketi belli bir profil çıkarabilmesine yardımcı oluyor. Gelin Pokémon GO’nun oyunculardan istediği izinlere ve neleri kontrol edebilme kapasitesi olduğuna göz atalım.  

Cihazdaki tüm hesaplar, lokasyon bilgileriniz, depolama alanı, ağ erişimi bilgileri, kamera izinleri, bluetooth erişimi kullanabilme, titreşim kontrolü, Google Play faturalama servisi, internetten veri indirebilme izinleri tamamen Pokémon GO tarafından kontrol edilebiliyor. Bu noktada oyundan pek fazla bir şey saklıyormuş gibi durmuyoruz. Eğer bir şeyler saklayamıyorsak, birileri bizi kesin gözetliyordur diyerek takdiri sizlere bırakıyoruz.

Pokémon GO Rehberi ve Son Dakika Pokémon GO Haberleri

Pokemon GO Oyunu Android ve iOS Cihazlara Nasıl Yüklenir?

Pokemon GO Oyuncularını Çıldırtan 10 Hata ve Çözümü

YORUMLAR