Sınav Yerinizi Yandex Haritalar Panorama İle Kolayca Bulun

Sınav Yerinizi Yandex Haritalar Panorama İle Kolayca Bulun

ÖSS, SBS, KPSS, KPDS, ALES, AÖF ve benzeri pek çok sınavda genellikle bilmediğimiz yer ve okullara atandığımız için buraları bulmak bazen sorun olabiliyor. Sınava vaktinde yetişmek ve gireceğiniz okulun yerini kolayca bulmak istiyorsanız İstanbul, Ankara ve İzmir’de Yandex Haritalar Panorama servisi işinizi çok kolaylaştıracak.

Sınavınızın gerçekleşeceği yerin hem haritadaki konumunu hem de resimlerle cadde/sokak üzerindeki yerini, tabelasını ve çevresini görmek istiyorsanız tek yapmanız gereken aşağıdaki adımlarımızı takip etmek:

(Resimlerin üzerine tıklarsanız büyük hallerini de görebilirsiniz)

1. http://haritalar.yandex.com.tr adresine girerek Yandex Haritalar servisini açmalısınız. Haritanız ilk açıldığında bulunduğunuz şehre göre gelen yer değişecektir. Bizim örneğimiz Tamindir’in faaliyet gösterdiği İzmir’de geçiyor.

2. Daha sonra üst kısımda göreceğiniz arama kısmına size gönderilen okulun adını girerek harita üzerinde aratmalısınız. Buca İlköğretim Okulu araması yaptığımızda karşımıza gelen ekran şu şekilde olmakta.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde sol tarafta yer alan numaralandırma ile harita üzerindeki numaralandırma eşleşmekte. Böylece doğru yeri haritada gördüğünüzden emin olabilirsiniz.

3. Yandex Haritalar’ın bize gösterdiği konum “1” nolu yer olduğu için “1”in üstüne tıklıyoruz ve hemen sol alt köşede gördüğümüz “Nasıl Gidilir” butonuna tıklıyoruz.

4. “Nasıl Gidilir” menüsünün altında yer alan “En Yakın Panorama” butonunu kullanarak aradığınız okulun çevresindeki panorama, yani 360 derecelik resim görüntüsüne kolayca ulaşabiliyorsunuz.

5. Aşağıda görebileceğiniz gibi panorama görüntüsüne geçtiğinizde hemen karşınıza veya yakın bir konumda aradığınız okulu görebileceksiniz. Bazen her ne kadar çok az bir fark oluşabilse de panorama genellikle size doğru yeri gösteriyor.

Karşınıza çıkan panoramayı istediğiniz yöne çevirebilir ve etrafı inceleyebilirsiniz. Ayrıca ekranınızda gördüğünüz yeşil çizgi ve okları kullanarak panoramanın yer aldığı cadde üzerinde ileri geri ilerleyerek çevreyi gözleyebilirsiniz.

6. İşte panoramadan aldığımız görüntüde olduğu gibi Buca İlköğretim Okulu’nu arayarak yola çıkmıştık ve karşımıza tabelası çıktı.

7. Eğer sınavınıza arabanızla gitmek istiyorsanız veya gitmeniz gereken yolu görmek istiyorsanız yapmanız gereken şey çok daha kolay. Yeniden gideceğiniz noktaya tıkladıktan sonra “Nasıl Gidilir” menüsüne yeniden giriyorsunuz ve bu kez “Arabayla” seçeneğini seçiyorsunuz.

8. “Arabayla” menüsüne girdiğinizde sol kısımda yer alan hedef noktanız tıkladığınız nokta haline geliyor (yani bizim örneğimizde Buca İlköğretim Okulu). Daha sonra harekete başlayacağınız adresi ise “A” menüsünden yazarak buluyorsunuz ve “Belirle” tuşuna tıklıyorsunuz.

9. Aşağıda görebileceğiniz gibi Yandex Haritalar sizin için tüm gitmeniz gereken yolu otomatik olarak seçti. Eğer arama sırasında “Trafik Yoğunluğunu Dikkate Alarak” seçeneğini seçerseniz Yandex güzergah belirlemede anlık trafik durumuna göre alternatif yollar da çizebilmekte.

En kısa yoldan sınav yerinizi veya herhangi diğer bir konumu Yandex Haritalar Panorama servisiyle bulmak işte bu kadar basit. Bir süre kullandıktan sonra eminim ki çok daha hızlı ve rahat bir şekilde gideceğiniz yerleri bulabileceksiniz.

Bu rehberimizden faydalanmanız dileğiyle.

Ayrıca yepyeni Yandex web tarayıcısına kolayca ulaşabilmek için Yandex İndir yazımızı ziyaret edebilir ve programı bilgisayarınıza indirerek kolayca kurabilirsiniz.

YORUMLAR