Tatilde Çocuklar Hangi Güvenlik Riskleri ile Karşı Karşıya?

Tatilde Çocuklar Hangi Güvenlik Riskleri ile Karşı Karşıya?

Yaz tatili başlıyor.  Biliyoruz ki, bu yaz tatilinde çocuklar zamanlarının çoğunu bilgisayar başında geçirecekler. Ancak unutmamamız gereken önemli bir konu var. O da çocukların bilgisayar başında zaman geçirirken siber tehditlere karşı güvenli olmalarını sağlayabilmek. Yaz tatilinin burnunuzdan gelmemesi için tehditlerin ne olduğunu bilerek, buna göre önlemler geliştirmek tüm aile bireylerini ilgilendiren bir durum. Peki, gerçekten çocuklarımızın internet başında hangi tehlikelerle karşılaşabileceklerini biliyor muyuz? Eğer tereddütte kalıyorsanız bu rehberi bir okumanızda fayda var.

Biliyoruz ki, internet okyanusu üzerinde güvenli kara parçası sayısı son derece az. Bu yüzden kendi güvenliğimizi kendimiz sağlayabilmeli ve hangi tehditlere karşı çocuklarımızı, kardeşlerimizi korumayı bilmeliyiz. Çocuklar için bu yaz tatilinde internet üzerinde tehdit oluşturabilecek durumları şöyle sıralamak mümkün.

Kötü amaçlı yazılımlar (Malware)

Malware’in ne olduğunu Tamindir okuyucusu iseniz bilmemeniz mümkün değil. Ancak bu sayfalarda yeniyseniz ve internet tehditleri hakkında bilgi edinmek istiyorsanız hemen açıklayalım. Malware kötü amaçlı yazılımların hepsine verilen bir isimdir.  Virüs, truva atı, solucan gibi hayırsız programların hepsi bu kapsama girer. Söz konusu bu programlar, en yaygın çevrimiçi risklerdir. Hedeflerine ulaşmak için pek çok farklı yöntemler kullanırlar. Çocuklar, genellikle onlar için hazırlanmış sahte oyun sitelerinde bu yazılımlarla karşılaşırlar. Zararlı yazılım bulaştırılmış oyun sürümleri genellikle üçüncü parti indirme sitelerinde, forumlarda, bazen de Google Play’in ücretsiz oyun sürümü pazarında ortaya çıkabiliyorlar. Ebeveynler, bu noktada çocukların kullandığı cihazlar için güncel kötü yazılım engelleme ve temizleme programları kullanmak durumundalar.

Siber zorbalık

Bu düşmanca davranış, ne yazık ki özellikle gençler arasında hızla yaygınlaşıyor. Çocuklar pek çok kez kendi akranları tarafından siber alanda tehdit edilebiliyor ya da aşağılanıyorlar, bu da onlarda duygusal travmaya sebep oluyor. Ama bu kışkırtmaların sonrasında tepki olarak bu çocuklar misilleme yaparak değil, ebeveyn ve yetkililerin desteğiyle bu sorunu aşabilirsiniz.

Sexting ya da cinsellik içeren mesajlaşma

Sexting; elektronik cihazlar aracılığıyla kişilerin birbirlerine cinsel içerikli video veya fotoğraf göndermesi olarak tanımlanan bir davranış şekli. Bu davranış, teknolojinin ilerlemesi ve gençlerin mobil cihazlarının bu fotoğraf ve videoların alışverişini içerecek şekilde gelişmesi nedeniyle dünyada gençler arasında ilgi çekici hale geldi. Çocuklarınızı bu oluşumdan uzak tutmak için yaş gruplarına göre eğitici olabilmelisiniz. Çok karmaşık değil son derece net ve öğretici şekilde bu tip davranışlardan uzak durmalarını anlatabilirsiniz.

Kimlik avı girişimleri

Gerekli önlemler alınmadığı takdirde, web üzerinden pek çok önemli bilgi, üçüncü şahıslar tarafından ele geçirilebiliyor. Bu tür haberleri Tamindir sayfalarında ve medyada takip ediyorsunuzdur. Küçük bilgi parçacıkları toplayarak oluşabilecek kimlik hırsızlığı ile ailenin para kaybına uğraması oldukça mümkün. Hassas bilgilerin paylaşılmaması konusunda ebeveyn olarak çocuklarımızı uyarmalı ve bu konuda bilinçli olmalarını sağlamalıyız. Ayrıca çevrimiçi finansal işlemler yapılacaksa bunu kesinlikle onlara bırakmamak da gerekiyor.

Spam mesaj tehditleri

Spam olarak tanımlanan istenmeyen maillerin e-posta kutunuza gelmesi yeni bir şey değil; fakat bu yolla gelen şifre-fidye yazılımları son derece artış göstermiş bulunuyor. Bu yazılımlar, böyle bir durumla nasıl baş edeceğini bilmeyen çocukların cihazlarını da vurabiliyorlar.

Dolandırıcılar

Dolandırıcılar, internet üzerinden yürütülen aldatıcı eylemleri gerçekleştirirler. Bu siber suçlular sosyal ağlar üzerinden sosyal mühendislik olarak tanımlanabilecek teknikler uyguladıkları için bu sıfatla tanımlanıyorlar. Örneğin siber saldırganlar, bir şeyin satışı için cazip teklifler sunabilirler ancak aslında satılacak bir şey yoktur, burada amaç sizinle ilgili bilgileri edinebilmektir. Yine benzer şekilde sahte mesajlar atarak, sosyal ağ kullanıcılarının kimlik ve şifre bilgilerini talep edebilirler ki, bu yaklaşım siber dolandırıcılığın sık görülen örneklerinden biridir. Bu tip davranışlar ve sahtecilikler elbette yaş sınırı gözetmeden yapılan şeyler.

Peki, ebeveynler bu tehditlere karşı ne yapabilir?

  • Çocuğunuzu siber dünyada asla yalnız bırakmayın. Sosyal ağlarda arkadaşı olun, kimlerle arkadaş olduğunu gözlemleyin.
  • Çocuğunuzun sosyal ağlarla ilgili ayarlarına mutlaka göz atın. Herhangi bir sınırlama ile paylaşılan bir profil varsa risk taşıyan bir şey olabilir. Uyanık kalmakta fayda var.
  • Lisanslı ve güncel bir güvenlik çözümü kullanın, ebeveyn kontrolü aracını yükleyin ve onu da güncel tutun.
  • Çocuğunuzun geçmişine ara sıra göz atın. Eğer silinmiş bir konuşma varsa izleyin.
  • Web kamerası bağlantısını kapattığından ya da kullanılmadığından emin olun.

YORUMLAR