Uyumakta Güçlük mü Çekiyorsunuz? Suçlusu Cep Telefonunuz Olabilir

Uyumakta Güçlük mü Çekiyorsunuz? Suçlusu Cep Telefonunuz Olabilir

Akıllı mobil cihazların bağımlılık derecesinde yoğun kullanımları hakkında çok yazdık, çok çizdik. Zararları saymakla bitmiyor; baş ağrısı, baş dönmesi, aşırı sinirlilik, ellerde titreme, kekeleme, unutkanlık, nöro-psikolojik rahatsızlık, dikkatsizlik, refleks azalması, kulaklarda çınlama, gözlerde kararma, gözlerde kızarma, görme bozukluğu, gözlerde çapaklanma, gözlerde yanma ve gözlerde sulanma yapıyor dedik. Ancak tüm bu saydığımız semptomların temelinde uyku bozuklukları yatıyor. Uyku düzeniniz bozuluyorsa bu hastalık emarelerini yaşamak kaderiniz oluyor.

İstatistiksel verilere göre uyku düzenini bozan geceleri yatakta cep telefonu kullanım alışkanlığının baş ağrısına, aşırı sinirliliğe, dikkatsizliğe, refleks azalmasına, gözlerde kararmaya ve gözlerde çapaklanmaya sebep olduğu artık kanıtlanmış durumda. 

Akıllı telefon ve uykusuzluk

Geçen sene yapılan bir araştırma her 10 gençten 9'unun yatmadan önce akıllı cep telefonları ve tabletlerin mavi ışığına maruz kalmaları nedeniyle uyku sorunu çektiğini ortaya koydu. Araştırmayı yöneten doktorlar akılı mobil cihazların LCD ekranının yaydığı mavi ışığın, uyku verici melatonin hormonunu bastırdığını; bu nedenle yatmadan önce bu ışınlar sakınılması gerektiğini üzerine basarak açıkladılar. Uzmanlar telefonların uzun süre kullanımının gözde hasara yol açabileceği uyarısında da bulunarak, mavi mor ışığın göz arkası için tehlikeli olabileceğini de belirtiyorlar.

Hormonları nasıl etkiliyor?

Uyku düzenini dengede tutan melatonin karanlıkta salgılanan bir hormon olarak tanımlanıyor. Bu hormon gece 21.00 ve 00.00 saatleri arasında en yüksek miktarda salgılanıyor. Akıllı mobil cihazlarıyla yatağa girenlerin cihazlarından gelen mavi ışığa yoğun olarak maruz kalması sonucu, bu hormonun salgılanmasının gecikiyor. Böylece doğal uyku dengesi bozuluyor. Mobil cihazlarıyla yatakta haşır neşir olanlar uykuya dalma zorluğu yaşıyorlar.

Size de oluyor mu?

Uykuya dalsanız bile gece geç vakitlerde sıklıkla uyanıyor ve sabah yorgun olarak yataktan kalkıyorsanız hemen bu alışkanlıktan kurtulmalısınız. Çünkü mobil akıllı cihazların uyku kalitesini düşürüyor olmasına bağlı olarak, zincirleme bir şekilde pek çok sıkıntı yaşamanız mümkün. Uyku düzeninin bozulması hayat kalitesini de düşürüyor. Mesela son zamanlarda dikkat sorunu yaşıyor musunuz? Ya da gözleriniz birden bire sulanıp yaşarıyor mu? Bu belirtiler aslında artık düzenli uyku uyumanız gerektiğine dair vücudunuzun size gönderdiği alarm sinyalleri.

Ne yapmak gerekiyor?

Çaresi öyle çok zor değil. Sadece yatak odanıza ve yatağınıza cep telefonlarınızı ya da tabletlerinizi sokmamanız yeterli. Bu şekilde vücudunuzun uyku ihtiyacını ötelememiş olacaksınız. Aslında uyku zamanı yani 21.00 ve 00.00 sularında teknolojik cihazlardan uzak durmak gerekiyor. Gün boyunca gözlerimizi ayırmadığımız bu cihazlardan metabolizmamızı en azından gece uyku saatlerinde kurtarmamız, gelecekte büyük sıkıntılar yaşamamıza engel olabiliyor.

Uyumadan Önce Elektronik Cihaz Kullanmak Ölüm Riski Taşıyor

Gece Yatarken Cep Telefonunu Kullanmak İntihar Etmekten Farksız

Akıllı Telefonunuza Sürekli Bakmamanız İçin 7 Geçerli Sebep

YORUMLAR