Apple 1997'den Kalma Yongalar mı Kullanıyor?

Apple 1997'den Kalma Yongalar mı Kullanıyor?

MIT (Massachusetts Institute of Technology) Apple ve tedarikçileri hakkında bir dava açtı. Dava MIT bünyesinde, üzerinde 15 yıl önce çalışma yapılan iki yarı iletken yonganın kopyalanarak kullanıldığıyla ilgili. Boston Federal Mahkemesi geçtiğimiz Perşembe günü ilginç bir dava dilekçesiyle karşılaştı. Dava dilekçesi Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Apple ve tedarikçilerinin MIT'e ait 15 yıllık bir yongayı kopyaladıkları ve ürünlerinde kullandıklarıyla ilgiliydi. 

Dava dosyasının detayları bugün iPhone, iPads ve MacBook’larda kullanılan DRAM yarı iletken teknolojisinin patentinin 15 yıldır MIT’ın elinde olduğu ve teknolojinin izinsiz kullanıldığı ile ilgili detaylar barındırıyor. 

Aslında bu durum Apple'ın 15 yıllık yongalar kullandığı manasına gelmiyor. Durum Apple'ın bugün kullandığı teknolojilerin, 15 yıl önce başka birileri tarafından geliştirildiğini ve bunun üzerinden prim yaparak bu teknolojileri geliştridiği iddiasından ibaret. 

1997 yılında üretilen ve MIT profesörlerinden Joseph Bernstain'e ait olduğu iddia edilen bu teknolojinin 2000 yılında patent haklarının Enstitüye verildiğinin de iddia edildiği dava dosyası hakkında Apple henüz bir geri dönüş yapmadı. Son derece karmaşık bir alt yapıya sahip olan teknolojinin tüm haklarının izinsizce ihlal edilmiş olması ile ilgili suç duyurusuna Apple'ın bir an önce cevap vermesi bekleniyor.

Bir teknoloji enstitüsü Apple hakkında ilk kez suç duyurusunda bulunmuyor. Boston Üniversitesinin' de daha önce LED teknolojilerinin üniversiteden izinsiz olarak kullanıldığı hakkında bir dava açmıştı. Özellikle iPhone 5 lansmanından sonra öğretim kurumlarının Apple’a açılan bu tip davaların sayısı oldukça fazla.  

Apple Sızıntılardan Bıktı

Tim Cook'tan Apple Kullanıcılarına Mektup Var

YORUMLAR