1 Liralık Yakıtla 150 Kilometre Giden '1,5 Adana' Ödüle Doymuyor!

1 Liralık Yakıtla 150 Kilometre Giden '1,5 Adana' Ödüle Doymuyor!

Çukurova Üniversitesi öğrencilerinin tasarladığı, 1 liralık enerjiyle yaklaşık 150 kilometre yol alan "1,5 Adana" isimli elektrikli otomobil, TÜBİTAK tarafından düzenlenen tüm yarışlarda ödülleri topladı döndü.

Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Başkanı ve Çukurova Elektro Mobil Takımı Danışmanı Prof. Dr Hüseyin Akıllı, Anadolu Ajansı'na, öğrenci projesi olarak 2013 yılında başladıkları elektrikli aracı, 30 kişilik ekiple geliştirdiklerini söyledi. Araç, elektrik motoru hariç, tamamen yerli üretim olarak geliştirildi. Prof. Dr Hüseyin Akıllı, "Elektrik motorunda da Ar-Ge faaliyetlerini yürütüyoruz." diye konuştu.

Geliştirildiği kentin adını ve en önemli özelliğini taşıyan proje, TÜBİTAK tarafından ağustosta Kocaeli'de düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları'nda da "En az enerji harcayarak 30 tur atma" mücadelesinde, rakibi olan 31 aracı geçebilmişti. Söz konusu mücadelede "1,5 Adana", 60 kilometreyi yaklaşık 65 kuruşluk enerji sarfiyatıyla aşarak birinci olmayı başarmıştı. Ancak, bu aracın ilk başarısı değil.

2013 yılında başlanan "1,5 Adana" elektrikli otomobil projesi, TÜBİTAK tarafından düzenlenen 4 yarışta ödüller kazandı. 1.5 Adana projesi, 2014'te "Kurul Özel Ödülü", 2015'te "Tanıtım ve Yaygınlaştırma", 2016'da "En İyi Tasarım" ve 2017'de de "Alternatif Enerjili Araç" dallarında ödüllere sahip.

Araç son olarak 22-24 Eylül'de İstanbul'da yapılacak "Shell Eco-Marathon" yarışlarında da boy gösterecek.

En Yerli Elektrikli Araba 'İsimsiz Kahraman' Oldu

TÜBİTAK, Alternatif Enerjili Otomobil Yarışlarının Sonuçları Belli Oldu

YORUMLAR