2014 Yılında Rakamlarla Samsung Raporu

2014 Yılında Rakamlarla Samsung Raporu

Samsung'un uzun süredir tüketici elektroniği alanında dünyanın lider şirketlerinden bir tanesi olduğu ortada. Şirketin akıllı telefonlardan tutun da beyaz eşyalara kadar onlarca farklı sektörde faaliyet göstermesi tabii ki her alanda karşımıza çıkmasına neden oluyor. Hazırlanan son resmi 2014 raporu ise şirketin şu anda hangi durumda olduğunu bizlere gösteriyor. Rapor esasen hissedarlara şirket hakkında bilgi verebilmek için hazırlanmış ancak teknoloji meraklılarının da ilgisini çekeceğine inanıyorum. Tabii ki 130 sayfalık raporun tümü yerine en çok dikkat çeken noktalara değinmeye çalışacağım.

Şirketin en başarılı olduğu ve büyüme gösterdiği sektörler raporda şu şekilde sıralanıyor:

  • Sanal görüntü cihazları
  • Dijital sanayi uygulamaları
  • Baskı cihazları
  • Sağlık ve medikal cihazlar
  • Mobil iletişim cihazları
  • Ağ araçları
  • Medya çözümü araçları
  • Hafıza birimleri
  • Sistem LSI donanımları
  • LED üretimi

Ciro ve Kar

Şirketin 2013 yılındaki toplam cirosunun ise 125 milyar dolar olduğu aktarılıyor. Bu rakamın içerisinde 34 milyar dolarlık net bir kar yer alıyor. İşletme karının 2011'den beri tam 2 katı düzeye ulaştığını da gözden kaçırmamak gerekli.

Akıllı Telefon Satışları

Bilhassa bizi ilgilendiren akıllı telefonlar segmentine bakacak olursak, Samsung dünya piyasalarının yüzde 32.3'ünü kontrol ediyor. Tüm telefonlar baz alındığında bu oran yüzde 27.2'ye geriliyor ancak 2012 yılına göre telefon satış oranlarında yüzde 54'lük bir büyüme var.

Araştırma Geliştirme Faaliyetleri

Şirketin araştırma geliştirme faaliyetlerine oldukça yüksek bir para akıttığı da gözlerden kaçmıyor. 2013 satışlarından elde edilen gelirlerin yüzde 6.5'i araştırma faaliyetlerine harcanmış ve bu araştırmalar sayesinde Galaxy Edge gibi kenarı kıvrımlı cihazlara erişebiliyoruz.

Çalışanlar

Samsung çalışanlarının toplamı 2013 yılı için 286.284 olarak belirtiliyor. Bunlardan 97.000 tanesi yeni çalışanlar ve anlayabileceğiniz gibi şirkette yoğun bir işe alım süreci devam ediyor. Eğitim süreçlerine oldukça değer verilmesinin yanında, yeni işe alınanların yüzde 40'ının daha önce piyasa deneyimi sahibi olan kişiler oldukları da belirtiliyor. Çalışanların yüzde 40'ı kadınlardan oluşuyor ancak yönetim kademesinde kadınların oranı sadece yüzde 4.

Diğer Bilgiler

Şirketin geri dönüşümlü malzemelerden üretilen kutular, daha temiz üretim tesisleri gibi konularda çalışmalar gerçekleştirdiği de raporun içerikleri arasında yer alıyor. Raporun tamamına erişmek için buraya tıklayarak PDF dosyasını okuyabilirsiniz.

Ayın en iyi Android Oyunları - Eylül 2014

YORUMLAR