3 Boyutlu Yazıcıyla Villa Üretildi

3 Boyutlu Yazıcıyla Villa Üretildi

3 boyutlu yazıcılar insanoğlunun kullandığı her alanda kendine yer bulmaya başladı. Uzayda üretilen el aletinden sonra Çin’de bir inşaat firması 3 boyutlu yazıcıyla gerçek bir villa üretmeyi başardı.

WinSun adlı şirket, geçtiğimiz yıl 24 saat içerisinde 3 boyutlu yazıcılar kullanarak 10 adet ev üretmişti. Bu yıl ise 1100 m2’lik bir araziye yerleşen villa, 6,6 metre yüksekliğinde, 40 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğinde inşa edilmiş durumda. 161.000 dolar maliyeti olan villanın yapımında ise özel olarak hazırlanmış çimento ve geri dönüşümü yapılmış inşaat malzemeleri kullanıldı. Üretilen villanın dış tasarımı tam iken, konsept bir tasarım olduğu için iç dekorasyonu yapılmamış durumda.

WinSun adlı Çinli firmanın açıklamalarına göre, 3 Boyutlu yazıcı kullanılarak inşa etmek finansal ve zaman olarak da oldukça verimli. Ortalama bir ev inşasından %50-70 arasında daha kısa süren inşaat, işçi maliyetlerini de %80’e varan oranlarda düşürüyor. Şirket aynı zamanda 3 boyutlu yazıcıyla hazırlanmış 5 katlı bir bina konseptini de tanıttı.

Gün geçtikçe hayatımıza giren 3 boyutlu yazıcılara, gerek Dünya’da gerekse uzayda büyük işler düşecek. Zira gezegenlerde hali hazırdaki maddeleri kullanarak 3 boyutlu yazıcılarla araştırma ekipleri için yapılar inşa edilebilecek.

YORUMLAR