480 Hz'lik Monitör Geliştiriliyor!

480 Hz'lik Monitör Geliştiriliyor!

Günümüzde AMD FreeSync ve Nvidia G-Sync gibi teknolojilerle monitörler çok daha yetenekli hale getirildi. Görünen o ki; geliştirilmekte olduğu iddia edilen yeni panel ile montörler çok daha akıcı görüntü sunacak.

İnternete sızdırılan bir görselde 480 Hz yenileme hızı sunan bir monitör prototipinin ölçüm sonuçları belgelenmekte. Şu ana kadar 120 Hz, 144 Hz ve 240 Hz monitörler il karşılaşmıştık. Fakat 480 Hz monitör çıtayı oldukça yükseltiyor.

Görselleri sızdırılan prototipin aslında 4K çözünürlükte 120 Hz yenileme hızı sunan bir monitör olduğu iddia edilmekte. Doğal olarak bu panel düşük çözünürlüklerde daha yüksek yenileme hızı sunuyor. Yukarıdaki görselde elde edilen sonuçların da 1080p çözünürlükte elde edilmiş olması muhtemel.

Peki 480 Hz yenileme hızı ne anlama geliyor? Birkaç yıl öncesine kadar monitörlerde standart yenileme hızı üst limiti 60 Hz idi. Bu yenileme hızına sahip monitörler bilgisayarınızın saniyede 60 kare ürettiği durumlarda yeterli oluyordu. Fakat bilgisayarınızın donanım gücü arttıkça üretilen kare sayısı da artıyordu ve monitör saniyede 60 kareden fazlasını ekrana yansıtacak kadar hızlı çalışamıyordu. Sonuçta görüntüde yırtılmalar ve deformasyonlar oluşmaktaydı. İşte bu nedenle de G-Sync ve FreeSync teknolojileri geliştirilmişti.

480 Hz yenileme hızı gayet akıcı ve temiz bir görüntü elde etmemizi sağlayacak olsa da bilgisayarlarımızın bu kadar yüksek kareyi üretip üretemeyeceği bir soru işareti. Güncel oyunlarda saniyede 100 kare üzerindeki FPS değerlerini güçlü donanımlarla elde edebiliyoruz. Belki CS: GO gibi eski oyunlarda bu kadar yüksek kare hızı elde edilebilir.

AMD, FreeSync 2 Teknolojisini Duyurdu

YORUMLAR