86 Yaşındaki Nine Korsan Oyun İndirmekle Suçlanıyor

86 Yaşındaki Nine Korsan Oyun İndirmekle Suçlanıyor

Geçtiğimiz günlerde Kanada'nın Ontario eyaletinde oldukça ilginç bir olay yaşandı. 86 yaşındaki bir ninemizin korsan oyun indirdiği iddia edildi. Christine McMillan adlı büyükanne Metro 2033 adlı FPS oyununu korsan olarak indirdiği bilgisini içeren bir e-posta aldığında büyük bir şok geçirmiş. Eğer suçlu olduğu ispat edilirse de 5000 Kanada Doları tutarındaki cezayı ödemesi gerektiği kendisine bildirilmiş.

Eğer bu durum bir şaka olsaydı yaşlı bir insana yapılması hiç de hoş olmayacak türden bir şaka olurdu. Christine McMillan, Metro 2033'ün adını bütün hayatı boyunca hiç duymadığını söyleyerek olayı şu şekilde açıklıyor:

" Olayı oldukça şok edici buldum. 86 yaşındayım. Bilgisayarıma benim haricimde kimse erişemiyor. Neden bir savaş oyunu indirebilirim ki? "

Christine McMillan yetişkin bir torunu olduğunu; fakat torununun bilgisayarına giriş yapabilmesinin mümkün olmadığını da sözlerine ekliyor.

Ninemizin başına gelen olay büyük ihtimalle bir karışıklık olabilir. Kanada'da uygulanan telif hakları koruma kanunları doğrultusunda korsan yazılım ve oyun indirenlerin IP numaraları tespit ediliyor. Fakat bir IP numarasının başkaları tarafından kullanılması da mümkün. Bu sayede gerçek IP numarası maskelenebiliyor ve internetten indirilen dosyalar başkaları tarafından indirilmiş gibi gösterilebiliyor.

Bir diğer ihtimal ise ninemizin sıkı bir oyuncu olması. Eğer böyle bir durum söz konusuysa oyunun geliştirici firmasının ninenin oyunu korsan indirmesinden şikayetçi olmaması oyunun tanıtımı için güzel bir hareket olabilirdi.

Korsan Oyuncuları Çok Feci Cezalandıran 8 Popüler PC Oyunu

YORUMLAR