ABD'deki En Hızlı Elektrikli Şarj İstasyonu Kaliforniya'da İnşa Edildi

ABD Elektrikli Araç Şarj İstasyonları 1

ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki elektrikli araç (EV) sahipleri, dünyadaki en hızlı istasyon olmasa da artık ülkedeki en hızlı EV şarj istasyonlarına sahipler. Aslında bu istasyonlar kullanıma hazır durumda olsa da şu anda kullanıldığını söylemek pek mümkün değil. Çünkü bu istasyonlarda şarj edilecek olan araçların birçoğu henüz yollara çıkmadı.

Volkswagen, Electrify America adlı projesi kapsamında, elektrikli araçlar için halka açık 350 kW gücündeki ilk şarj istasyonlarının kurulumunu tamamladı. İstasyonlar, Livermore Valley’deki Simon’s San Francisco Premium Outlets adlı alışveriş merkezinde inşa edildi.

Bu alışveriş merkezi, San Fransisco'ya 40 mil (yaklaşık 65 km) uzaklıkta bulunuyor ve sekiz adet 150 kW'lık EV şarj istasyonu ile 350 kW'lık EV şarj istasyonundan ikisini barındırıyor. Bu istasyonlara uyumlu bir otomobil, iki adet 350 kW’lık şarj istasyonundan birisinde 10 dakikadan kısa sürede şarj edilebilecek ve böylece 200 mil (yaklaşık 320 km) menzile sahip olacak.

ABD Elektrikli Araç Şarj İstasyonları 2

Aslında bu bölgede başka EV şarj istasyonları da bulunuyor. Simon’s San Francisco Premium Outlets’de Tesla otomobilleri için 20 adet süper şarj istasyonu yer alıyor. Electrify America projesi kapsamındaki EV şarj istasyonları da 17’si Kaliforniya’da olmak üzere ülke çapında farklı bölgelere yerleştirilecek.

Süper hızlı ilk EV şarj istasyonlarının kurulumu tamamlanmış olsa da bu hızda şarj olabilecek elektrikli araçlar henüz yollara çıkarılmış değil. 350 kW’lık bu istasyonlara uyumlu olarak gelecek araçlardan birisi de Porsche’nin Taycan modeli olacak. Ancak bu modeli yollarda görebilmemiz için 2020 yılını beklememiz gerekecek.