ABD Hükümetinden Çinli Akıllı Telefon Devine 7 Yıllık Yasak

ABD Hükümetinden Çinli Akıllı Telefon Devine 7 Yıllık Yasak

ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşında son kurban ZTE oldu. Çinli akıllı telefon üreticisinin, tam 7 yıl boyunca Amerikan firmalarından parça tedariği yapması yasaklandı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın "Amerika, Çin ile arasındaki ticari ilişkilerde aldatıldı" tweeti ile başlayan ve geçtiğimiz ay Washington yönetiminin 60 milyar doları bulan çelik ve aliminyum ithalatına yönelik gümrük vergisini artırmasıyla devam eden ticaret savaşı, bugün itibarıyla bambaşka bir boyut daha kazandı.

ABD çin ticaret savaşı

ABD'den ZTE'ye Ambargo

Çin'in Amerikan şirketlerine adil olmayan koşullar koyduğunu ve ABD'deki hassas kurumlara siber saldırılar düzenlediğini iddia eden ABD Hükümeti, Çinli akıllı telefon üreticisi ZTE'nin 7 yıl boyunca Intel, Qualcomm ve diğer Amerikan firmalarından parça tedariği yapmasının yasaklandığını duyurdu.

ZTE, bunun öncesinde ABD'nin ambargo uyguladığı İran ve Kuzey Kore'ye teknolojik ürün sattığı gerekçesiyle 890 milyon dolar cezaya mahkum edilmişti. Amerikan hükümeti, olayın ardından ZTE'den 35 çalışanını işten çıkarmasını istemiş, ancak bu talebi reddedilmişti. 

ZTE amerika

Çin'in en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi olan ZTE, yasak sonrası Snapdragon işlemcilerine veda etmek zorunda kalacak. Öte yandan alınan bu karar, ABD'li şirketler için de büyük bir kayıp anlamına geliyor. Zira Qualcomm ile ZTE arasında milyarlarca doları bulan bir ticaret ilişkisi var. Dolayısıyla bu karardan yalnızca ZTE'nin etkilenmesini beklemek büyük bir yanılgı olacaktır.

Amerikan İstihbarat Servisleri Uyarmıştı

Bu yılın başlarında ABD Senatosu İstihbarat Komisyonu'nda değerlendirmelerde bulunan CIA, NSA ve FBI'ın da aralarında bulunduğu altı Amerikan istihbarat servisinin üst düzey yetkilileri, Çin menşeli Huawei ve ZTE marka akıllı telefonların kullanılmaması gerektiğini söylemişti.

ABD'nin en büyük iki telekom şirketi AT & T ve Verizon  ABD istihbaratının Huawei'nin Çin hükümetiyle olan bağlarından endişe duyması sebebiyle Çin'in en büyük akıllı telefon üreticisi Huawei ile olan anlaşmalarını iptal etmişti. 

 

YORUMLAR