ABD Siber Güvenlik İçin 19 Milyar Dolar Harcayacak

ABD Siber Güvenlik İçin 19 Milyar Dolar Harcayacak

ABD'nin Başkanı Obama, olası siber saldırılara hazırlıklı olmak için siber güvenliğin arttırılması talebinde bulundu. Buna göre ABD, siber güvenliğe 19 milyar dolar harcayacak.

Siber saldırıların yoğunluk kazandığı günümüzde, ABD hükümetinden siber güvenlik yatırım atağı geldi. Siber saldırıların en büyük hedefi olan ABD, bu zamana kadar sayısız siber saldırıya maruz kalıp, değeri parayla ölçülemeyecek kadar bilgi kaybı verdi. Durum böyle olunca harekete geçen Obama, siber güvenliğin arttırılması için senatodan 19 milyar dolar bütçe talebinde bulunmaya hazırlanıyor. Bu rakam ile ABD'nin 2015 yılı bütçesi yüzde 35 civarında aşılmış olacak. Obama'nın bu parayla devletin eskiyen bilgisayarlarını değiştirmesi ve pek çok güvenlik önlemini de devreye sokması bekleniyor.

Obama'nın bu ödeneği alacağı henüz kesin değil. ABD'nin önümüzdeki yıl seçime gidecek olmasından dolayı senatonun ne kadar vereceği henüz bilinmiyor. Ülkedeki güvenlik yetkililerinin açıklamalarına göre, Beyaz Saray'ı koruyan Einstein adlı sistemin artık yeterli olmadığı ve hackerlar tarafından kolaylıkla aşılabildiği ifade ediliyor. Siber saldırıların yıkıcı güçleri düşünüldüğünde Obama'nın bu kararının oldukça yerinde olduğu söylenebilir.

Obama eğer istediği parayı alabilirse ülkenin siber kale konumuna gelmesi bekleniyor. Ancak eğer istediği parayı alamazsa yabancı hackerlar ABD'ye saldırmaya devam edebilir.

Twitter'da Güvenlik Kurulu Dönemi

Daha Güvenli İnternet İçin Google, Facebook ve Twitter El Ele Verdi

YORUMLAR