Açık Adres Verme Tarihe Karışıyor: Kodlu Adres Geliyor!

Açık adres verme dönemi bitiyor. Vatandaşlar çok yakında açık adres yerine kodlu adres verecek. Peki, yeni adres sistemine ne zaman geçilecek? İşte detaylar!

Açık adres verme dönemi sona eriyor. Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın haberine göre vatandaşlar çok yakında kargo şirketlerinde açık adres yerine kodlu adres verecek. Kodlu adres 9 haneden oluşacak. Türkiye’nin çok yakında geçeceği yeni adres sistemi ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

Açık Adres Verme Dönemi Sona Eriyor: Kodlu Adres Kullanılacak

Açık adres verme tarihe karışıyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Daire Başkanı Levent Yazıcı, çok yakında kodlu adres sisteme geçileceğini duyurdu. Levent Yazıcı, yaptığı açıklamada, “Vatandaşlar TC kimlik numarası ve açık adresini söylerken tedirgin oluyor. Bu projeyle 20-66-80-308 diyecek, dokuz rakam bu kadar, ‘adres kodu’ başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok” dedi.

Yazıcı, “2006’da İngiltere’ye gönderilen ekiptenim. Bir eve taşındığımız zaman, Leicester Üniversitesi’nin karşısında Victoria Park’a paralel gelen Oxford Street’te Cradock Road’da 24 nolu bir evi tuttuk. Bu evin adresi nedir? diye emlakçıya söylediğim zaman bana şöyle söyledi; ‘LE21TD’. ‘Bu, nasıl bir adres?’ deyince ‘Bu sizin her şeyiniz. Size birisi evle alakalı bir şey sorduğu zaman LE21TD diyeceksiniz’. Ve bir yıl boyunca arabama sigorta yaparken, belediyeye su parası öderken, sağlık merkezine gittiğimde, birisine adres verirken bunu söyledim” şeklinde konuştu.

Kargo şirketlerinde açık adres paylaşımını örnek veren Yazıcı, “Diyelim ki bir kargo şirketine gittiniz, adresinizi vereceksiniz, yanınızda bir vatandaş var, ‘Adresiniz nedir?’ denildiği zaman insanlar şöyle bir bakıyor yani ‘açık adresimi vereyim mi?’ diye. Tedirgin olursunuz? Açık adresi söylendiği için evini taşıyan biliyorum. Burada 20-66-80-308, dokuz rakam bu kadar, başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok” ifadelerini kullandı.

Yazıcı, “Diyelim ki biri size kargo yollayacak. ‘Adresin nedir?’, ‘Ya, bizim sokağı değiştirdiler geçen gün ama’ Hiç sorun yok efendim, ‘206680308’ dediğiniz anda, karşı taraf o PTT’ye gidecekse veya bir yere gidecekse veya e-ticaret sitelerinden bir şey alacaksanız adres kodunuz orada... PTT bitirdi. Çocuğunuzu okula yazdırırken artık adres kodunuzu vereceksiniz. Hepsinin altyapısı bitti, tüm dairelerimizin adres kodu var” şeklinde konuştu.

Kodlu Adres Ne Zaman Kullanılacak?

Şu anda test çalışmalarının devam ettiğini belirten Yazıcı, “PTT Kargo kendi ‘web’ ara yüzünü oluşturdu, şu an test çalışmaları devam ediyor. Ben PTT ile toplantıda posta kodu olarak dile getirmek istedim ama PTT’deki yetkililer dediler ki; ‘Posta kodu teknik bir terimdir, bölgeyi ifade eder ve kanunda geçer; bunu diyemeyiz’. O zaman biz de buna adres kodu diyelim, dedik. Artık herkesin -şu anda sizlerin de bulunduğu evlerde- MAKS’tan bağımsız bir adresi kodu var. Sayın Bakanımızla, PTT’yle ve diğer kargo şirketleriyle, BTK’yle ve İç Ticaret Genel Müdürlüğü’yle görüşmelerimiz devam ediyor. Özel kargo şirketleri de adres kodunu koydu” dedi.

Kodlu Adres Nasıl Alınacak?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Daire Başkanı Levent Yazıcı, vatandaşların dokuz haneli kodu nasıl alınacağını açıkladı. Yazıcı tarafından konu ile ilgili yapılan açıklama şu şekilde: 

“PTT bize şunu söyledi; ‘Biz artık açık adresi kaldıralım, adres koduna geçiyoruz.’ Hayır olmaz, arkadaşlar ‘benim annem hâlâ TC kimlik numarasını bilmiyor’ dedim. Bunu insanlar bilmeyebilir ama biz, adres kodunu bilen insanlara da, ‘Adres kodunuzu biliyorsanız adres kodunuzu da yazabiliriz’ diye seçenek sunalım, insanlar bunu yavaşça öğrenecektir.”

“İnsan, e-devlet kapısından girer adres kodunu öğrenir; Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sitesinden TC kimlik numarası ve birkaç doğrulamayla cep telefonuna adres kodu gelebilir; cep telefonunuzdan belirlediğimiz bir mesajı atarsınız, TC kimlik numaranız kayıtlı olan cep telefonunuza adres kodunuz gelir.”

e-Devlet'ten Sonra e-İş Geliyor: e-İş Nedir?
İNTERNET

e-Devlet'ten Sonra e-İş Geliyor: e-İş Nedir?

e-İş nedir? e-İş adı altında özel ve kamu ekonomik birimlerin sayısallaşması yönünde bir proje geliştirildiği bilgisi aktarılıyor.

YORUMLAR