Activision Blizzard Tarihinin En Karlı Yılını Geçirdi

activision blizzard işten çıkarma

Call of Duty, World of Warcraft ve Overwatch gibi çok satan oyunların yayıncısı ve geliştiricisi Activision Blizzard, tarihinin en kârlı finansal yılının ardından beklenmedik bir kararla işçi çıkarmaya başlayacağını duyurdu.

Variety isimli internet sitesi, Activision Blizzard’ın, şirketin bütün iş gücünün yaklaşık yüzde 8’lik kısmına denk gelen 775 çalışanını işten çıkarmaya hazırlandığını yazdı. Böylesine büyük bir işten çıkarma öncesinde finansal durumuna dair detayları paylaşan Activision Blizzard, tarihinin en iyi yılını geçirdiğini duyurdu. Finansal yıl içerisinde gelirlerini 7.5 milyar dolara yükselten şirket, geçtiğimiz yıl 7.02 milyar dolar olan gelirini yüzde 6 yükseltmiş oldu.

“2018’deki finansal sonuçlarımız tarihimizin en iyisiydi, potansiyelimizin farkına varamamışız” diyen Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick, “Bütün potansiyelimizi kullanabilmek adına önemli yöneticilik değişiklikleri yapacağız” açıklamasını yaptı. İşten çıkarmaları “yeniden yapılanma” olarak algılayan Acitivision Blizzard, yaklaşık 150 milyon dolara mal olacağı düşünülen işten çıkarma silsilesiyle oyun geliştiricilerinden ziyade başka pozisyonlarda çalışan elemanlarını işten çıkarmayı planladığını da dile getirdi.

Call of Duty, Candy Crash, Overwatch, Warcraft, Heartstone ve Diablo gibi oyunlar üzerinde çalışan geliştiricileri işten çıkarma bir tarafa dursun, geliştirici sayısını yüzde 20 kadar artırmayı planlayan Acitivison, şirket için beklentileri karşılayamayan girişimlerden başlamak üzere değişiklikler yapacağının sinyallerini verdi.