Akıllı Telefondan Ayrı Kalma Kaygısı Ciddi Bir Sorun Haline Geldi

Akıllı Telefondan Ayrı Kalma Kaygısı Ciddi Bir Sorun Haline Geldi

Akıllı telefonunuz yanınızda olmadığı zamanlarda kendinizi biraz gergin hissediyorsanız ve telefonunuzdan ayrı kaldığınız zamanda kimlerin size mesaj attığını, sizi aradığını, sosyal medyada paylaşımınıza yorum yaptığını aşırı derecede merak ediyorsanız tüm bu kaygılar toplamında nemofobi sorununa yakalanmışsınız demektir.

Araştırmacılara göre akıllı telefonlardan ayrı kalma kaygısı son zamanlarda büyüyen bir sorun ve araştırmacılar bu sorunu anlamaya çalışıyorlar. Nemofobi adı verilen bu kaygılar bütününün sebebi olarak araştırmacılar sosyal medyaya verilen aşırı önemi öne sürüyor. İnsanlar yakın çevresinde olup biteni sosyal medya aracılığıyla öğrenmeye alıştı ve telefon yanında olmadığı zaman neler olduğunu bilmiyor. Haliyle bu durum insanda endişe yaratıyor. Ayrıca insanların kendilerini sosyal medya üzerinden ifade etme eğilimi ve hatta artık kişiliğini sosyal medyaya yansıtmaları da nemofobi sorununu tetikleyen bir durum.

Hong Kong City Üniversitesi’nden Dr. Ki Joon Kim’e göre akıllı telefonların kişisel anıları yansıtması ve biriktirmesi kullanıcıların telefonlara bir kimlik misyonu yüklemesine sebep olurken, telefonlar insanların adeta bir organı haline geldi. Bunun karşılığında ise akıllı telefondan ayrılamama durumu yani nemofobi ortaya çıktı.

Dr. Ki’ye göre gelecekte sosyal medya servislerinin daha kullanıcı odaklı olması ve kişisel tercihleri yansıtması nemofobi sorununu daha ileri boyutlara taşıyabilir.

Teknoloji Bağımlılığı, Spor ve Sanat Aktiviteleriyle Ortadan Kalkabilir

Nöroloji Uzmanları Uyarıyor: 'Şarj Bağımlısı' Olabilirsiniz!

YORUMLAR