Akşama Ne Pişecek Derdine Son Veren Robotlar Geliyor

Akşama Ne Pişecek Derdine Son Veren Robotlar Geliyor

Yapay zekanın her gün bir başka harikasıyla karşılaşmak artık sürpriz olmaktan çıktı. YouTube'dan tarif izleyerek yemek yapan robotlar çok yakında mutfaklarımıza gelecekler. 

Maryland Üniversitesi Gelişmiş Bilgisayar Teknikleri Labovatuarı ve Avustralya'dan araştırma merkezi NICTA ortak bir araştırmaya imza attı. Yapılan araştırma, yapay zekanın eğitilmesi ve derin öğrenme yöntemlerinin makineler üzerinde uygulanmasını sağlıyor. Bu araştırma dahilinde bazı robotlara yemek pişirmesi görevi programlanmış. Özellikle bu beceri için robotların çok farklı hareket kabiliyetleri oluşturması da gerekiyor. Çünkü yemek pişirirken robotlar hem belli hareketleri ayırt etmek, hem de gereken araç gereçleri tanıyıp kullanmak durumundalar.

Araştırmada robotlara YouTube'dan seçilen 88 farklı yemek pişirme videosu izletildi. Bu görevdeki bir diğer zorluksa, videolarda farklılık gösteren ortamlar ve arka plan renkleri gibi değişkenlerin olmasından da kaynaklanıyor. Araştırma, bu tip değişkenlerin varlığında, robotların geleneksel yöntemlerle eğitilmesinin mümkün olmadığının altını da özellikle çiziyor.

Ancak yapay zeka ve derin öğrenme alanındaki son gelişmelerden faydalan araştırmacılar, geliştirdikleri algoritmalarla, söz konusu zorluklara rağmen robotların izledikleri videolardaki insan hareketlerini tanıyabilmelerini sağlamayı başardılar. 

Hatta hazırlanan özel yazılım ve algoritmalar robotların, izledikleri videodaki kişinin bir sonraki hareketini de tahmin edebilmesine izin verebiliyor. Araştırma, robotların objeleri genel tanıma oranının yüzde 79, nesneleri tutuş biçimlerini tanıma yüzdesinin 91 ve eylemleri tahmin etmekte ise yüzde 83 doğruluk oranı sağlayabildikleri raporladı.

Araştırmanın tohumları 2009 yılında Japonya’da atılmıştı. Aşağıda prototipin çalışma mantığını izleyebilirsiniz. 

Yapay Zeka Ne Değildir?

Yapay Zeka İnsanlığın Sonunu Getirebilir

Yapay Zeka Yönetim Kurulu'na Katıldı

Robot İstilasına Doğru Adım Adım Yaklaşıyor muyuz?

YORUMLAR