Alexander Graham Bell'in 128 Yıllık Ses Kaydı Yayınlandı

Alexander Graham Bell'in 128 Yıllık Ses Kaydı Yayınlandı

Telefonun mucidi olarak tanıdığımız Alexander Graham Bell her ne kadar telefonla özdeşleşmiş olsa da aslında yaşamı süresince ses teknolojileri ve kayıtlar üzerine de oldukça gelişmiş çalışmalar gerçekleştirmiş. Ancak yaptığı bu çalışmalar şimdiye dek deşifre edilemediği için kayıtlarını üzerine yaptığı malzemeler tam 128 yıldır dinlenemiyordu.

Zira Graham Bell folyo, balmumu, cam, kağıt, plastik, metal ve kartlar gibi çok çeşitli malzemeler üzerinde kayıt denemeleri yapmış ve bu kayıtları o dönemde nasıl çaldığına dair herhangi bir bilgi mevcut değil.

Amerikan Tarihi Milli Müzesi'nin elinde Graham Bell'in kayıtlarının bulunduğunu açıklaması üzerine onlarca bilimadamı müzeyi ziyaret etti ve bu cihazlarda yer alan seslerin ortaya çıkarılmaıs için çalışmalar başlattı. Diski taramak için kullanılan 3D görüntüleme teknolojisi ile disk üzerindeki verilen sanal ortama aktarıldı ve sonunda Graham Bell'in sesinin oynatılması mümkün hale geldi.

Elbette 128 yıl gibi uzun bir sürede oldukça bozulan kayıtlar statik sesleri ile dolu ancak "Hear my voice, Alexander Graham Bell" kelimelerini kolayca duyma imkanınız var. Aşağıdan çözülen ses kaydını dinleyebilirsiniz.

HTC One'ın görüntü kalitesi daha da artacak

YORUMLAR