Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma, 2019’da Şirketten Ayrılıyor

Alibaba’nın Kurucu Ortağı Jack Ma, 2019’da Şirketten Ayrılıyor

Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın kurucu ortağı Jack Ma, şirketten ayrılıyor. Milyarder girişimci, yönetim kurulu koltuğunu gelecek yıl Daniel Zhang’a devredecek. 

Çin’in en büyük teknoloji titanlarından birisi olan Jack Ma, Alibaba’daki yönetim kurulu başkanlığını 10 Eylül 2019 tarihinde bırakacağını açıkladı. Eski bir İngilizce öğretmeni olan Ma, eğitim alanındaki faaliyetlerine odaklanmak için şirketten ayrılacağını söyledi.

Sorunsuz ve düzgün bir geçiş için 12 ay daha şirketin yönetim kurulu başkanlığını sürdüreceğini belirten Ma, yerine Alibaba CEO’su Daniel Zhang’ın geçeceği bilgisini paylaştı. Ayrıca Ma, başkanlık koltuğunu bıraksa da 2020'ye kadar Alibaba'nın yönetim kurulunda kalmaya devam edecek. 25 milyar dolarlık servetiyle Çin'in en zengin insanı olan Ma, bu tarihten itibaren şirket ile olan bağını tamamen koparacak.

Alibaba Jack Ma

ABD’de geçirdiği dört yılın ardından Çin’e geri dönen ve 1999 yılında 17 arkadaşı ile birlikte Alibaba.com’u kuran Ma, kısa zamanda SoftBank ve Goldman Sachs gibi dev şirketlerden yatırım almayı başarmıştı. 

Alibaba’daki görev süresi boyunca inanılmaz işlere imza atan Çinli milyarder, ceketini alıp giderken arkasında yıllık cirosu 400 milyar dolardan fazla olan bir e-ticaret devi bırakıyor. 

İlham dolu hikayesiyle herkese rehber olan Ma, kaleme aldığı veda mektubunu şu cümlelerle sonlandırdı:

“Hala gerçekleştirmeyi istediğim çok fazla hayalim var. Beni tanıyanlar, boş oturmaktan hoşlanmadığımı bilirler. Eğitime geri dönmek istiyorum. Bu beni her şeyden çok heyecanlandırıyor, çünkü bu benim dünyam. Hala gencim ve bu yüzden yeni şeyler denemek istiyorum.”

2013’te CEO’luk görevinden istifa eden Jack Ma, bu tarihten beri şirketin yönetim kurulu başkanlığını yapıyordu. 

YORUMLAR