Amazon Senenin Üçüncü Çeyreğini 437 Milyon Dolar Zararla Kapattı

Amazon Senenin Üçüncü Çeyreğini 437 Milyon Dolar Zararla Kapattı

Dünyanın en büyük internet alışveriş sitesi Amazon yeni raporunda senenin son çeyreğine 437 milyon dolar zararla girdiğini açıkladı. Zararın büyük bir kısmının yeni akıllı telefon, tablet ve televizyon programları ürünlerinden kaynaklandığı biliniyor.

Amazon.com olarak bilinen ve dünyanın ilk kurulmuş en büyük internet alışveriş sitesi, stok satışlarından kâr üzerine yatırım yapmasıyla da ünlü. Ancak alışveriş devi için bu sefer maalesef işler büyük hayal kırıklığı yaratacak şekilde kötü gidiyor. Üçüncü çeyrekte karşılaşılan zarar beklendiğinden de fazla çıktı ve bir önceki senenin aynı çeyrekte edilen zararıyla kıyaslanınca ortaya çok büyük bir yüzde farkı çıkıyor. Amazon'un geçen sene üçüncü çeyrekteki zararı yaklaşık 41 milyon dolar olarak biliniyor.

Amazon'un kurucusu ve yöneticisi Jeff Bezos finansal durum hakkında direkt yorum yapmaktan çekinip, "önümüzdeki tatil sezonuna hazırlanırken müşterileri hizmetlerimizi daha kolay ve daha stressiz bir hale sokmaya yoğunlaşıyoruz," dedi. Amazon'un bu sene içerisinde akıllı telefon ve tablet modellerinin yoğunlaşması ve genel ekonomide büyük sıkıntılar çıkarması nedeniyle yatırımcılardan kar elde edememesi üzerine bir de yeni televizyon dizilerinin internet üzerinden yayınlanması bu kategoride büyük bir zarara neden olmuş. Özellikle dizi sezonları kategorisinde Netflix gibi büyük bir rakiple karşılaştırılınca Amazon'daki dizi ürünleri satımı büyük ölçüde azalmış.

Amazon'un bazı ürün ve servisleri popüleritesini korusa da akıllı telefon pazarında büyük sıkıntılar var. Müşteri analizlerine göre bu alandaki ekonomi Amazon için şu anda sıfıra yakın düzeyde seyrediyor. Amazon telefon veya tablet satışlarında başka detaylar paylaşmadı.

Amazon'un dördüncü çeyrek için beklentileri de bu gidişatla biraz zayıf kalıyor. Net satış rakamlarının 27.3 milyon dolar ile 30.3 milyon dolar arası olması bekleniyor. Diğer yandan 430 milyon dolarlık kar payı şu anda 570 milyon dolarlık zarara çekildi.

Motorola Zırhlı Telefon Modeli Symbol TC70'i Tanıttı

YORUMLAR