AMD, 7000 Dolar Fiyata ve 2 TB Belleğe Sahip Ekran Kartını Tanıttı

AMD, 7000 Dolar Fiyata ve 2 TB Belleğe Sahip Ekran Kartını Tanıttı

Akıllarda tek soru, GTA 5 açar mı? Bu soruyu yanıtlamadan önce AMD Radeon Pro SSG adlı canavarın iş istasyonları için tasarlanmış bir ekran kartı olduğunu belirtelim.

Geçtiğimiz günlerde, uzun bir beklemenin ardından oyunculara yönelik Vega mimarisini kullanan ekran kartlarını tanıtan AMD, bu ekran kartlarıyla birlikte iş istasyonlarına yönelik Vega mimarisini kullanan ekran kartlarını da su yüzüne çıkardı. Anlaşılan o ki AMD, yıllardır Nvidia'nın tekel olmasına izin verdiği üst segmenti ve profesyonel segmenti geri almakta kararlı, zira Radeon Pro SSG ilk 2 TB ekran kartı olma ünvanına sahip.

Aslında AMD daha önceden de Radeon Pro SSG ekran kartı üzerinde çalıştığını duyurmuştu; fakat prototip halinde kalan bu ilk Radeon Pro SSG modeli eski Fiji mimarisini kullanıyordu ve 1 TB belleği destekliyordu. Yeni Vega mimarisiyle geliştirilen Radeon Pro SSG modelleri ise prototip olmaktan öteye geçerek piyasaya çıkış yapacaklar.

Vega tabanlı Radeon Pro SSG'ler 2048 bitlik bellek arayüzüyle birlikte gelmekteler. Bu ekran kartında 2 tür bellek bulunuyor. Ana bellek olan 16 GB'lık HBM2 ECC bellekler yüksek veri akışı elde edilmesini sağlıyor. 2 TB olan bellekler ise aslında M.2 formatındaki SSD depolama birimleri. Bu NAND flash depolama birimi saniyede 8 GB veri okuyabilirken 6 GB veri yazabiliyor. Aslında bu değerler HBM2'den daha düşük; fakat geliştiriciler SSG uygulama programlama arayüzü sayesinde direkt olarak bu 2 TB'lık belleğe erişebiliyorlar ve kullanabiliyorlar. Yani işlemci, sistem arayüzü ve PCI Express arayüzü es geçilerek darboğaz oluşmaması sağlanıyor.

Peki bu kadar yüksek bellek miktarı ne işe yarayacak? Bu sorunun cevabı 8K çözünürlükte yatıyor. 8K çözünürlükte video düzenleme işlemleri gerçekleştirilirken bilgisayarlar rahat bir şekilde çalışabilecek.

Radeon Pro SSG, oyun için tasarlanmamış olsa da bu kart oyunlarda da kullanılabilecek. AMD'nin sürücü çözümü kullanıcıların bilgisayarlarını yeniden başlatmadan Radeon Pro SSG kartlarının sürücülerini değiştirmesine ve ReLive sürücülerine geçiş yapmasına imkan veriyor.

AMD Radeon Pro SSG, 13 Eylül'de satışa sunulacak ve yurt dışında 6.999 $ fiyat etiketine sahip olacak.

AMD, RX Vega İle Tekrardan Üst Düzeye Hitap Edecek

YORUMLAR