AMD Mühendisleri Ryzen Threadripper İşlemciyi ''Hobi'' Olarak Geliştirmişler

AMD Mühendisleri Ryzen Threadripper İşlemciyi ''Hobi'' Olarak Geliştirmişler

Geçtiğimiz seneleri düşündüğümüzde AMD'nin bu seneyi oldukça parlak bir şekilde geçirdiğini söyleyebiliriz. Dünyanın en büyük işlemci üreticilerinden biri olan AMD, geçtiğimiz senelerdeki Phenom II ve FX serisi işlemcileriyle Intel'in üst segment işlemcilerine karşı tutunamamış, bu segmenti Intel'in tekeline bırakmıştı; fakat Ryzen işlemcilerle AMD tekrar liderliğe oynamaya başladı.

Kendi yaptığımız testlerde de orta segmentteki AMD Ryzen işlemcilerin bir üst segmentteki daha pahalı Intel işlemcilerle rekabet edebildiğini görmüştük. AMD'nin üst segment işlemcileri olan Ryzen 7 ve Threadripper işlemcilerinin performans canavarı olacağı ise önceden belliydi. Peki AMD, elini taşın altına sokarak ve büyük risk alarak bu kadar pahalı ve yüksek performanslı işlemcileri geliştirme kararını nasıl almıştı? Geçtiğmiiz günlerde kendisiyle röportaj yapılan AMD iletişim ekibinden Sarah Youngbauer bu sorunun cevabını bize veriyor.

Normalde büyük firmalar, yeni donanımlarını tasarlarken büyük araştırma - geliştirme bütçeleri ayırır ve uzun vadeli planlama yaparlar. Fakat Threadripper işlemciler için AMD'de durum hiç de böyle değilmiş. Sarah Youngbauer'in verdiği bilgilere göre Threadripper işlemciler küçük bir grup AMD çalışanlarının boş zamanlarında hazırladıkları bir projeymiş. Bu girişimci ekip, hayallerindeki yüksek performanslı işlemciyi tasarlayabilmek için niyetlenmmiş ve bir sene boyunca proje üstünde çalışmış. Daha sonradan AMD yönetimi projeye yeşil ışık vermiş. Birkaç sene içinde de Threadripper işlemciler ticari ürünler olarak karşımıza çıkmış.

Threadripper işlemcilerin AMD tarafından benimsenmesinin nedeni de bu işlemcilerin Ryzen işlemciler ile AMD'nin sunucular ve iş istasyonlarına yönelik ürettiği Epyc işlemciler arasındaki boşluğu güzel bir şekilde dolduruyor oluşu. Tüketicilerin ihtiyaçlarına yönelik farklı seçenekler sunmak her zaman iyi bir politikadır. Zaten Intel de Threadripper karşısında önlem olarak i9 işlemcilerini piyasaya sürmüştü.

AMD, 8 Çekirdekli Ryzen Threadripper 1900X İşlemcisini Tanıttı

AMD Ryzen 5 1600X ve 1500X İncelemesi

YORUMLAR