AMD, Ryzen 7 İşlemcilerin Fiyatını Düşürdü

AMD, Ryzen 7 İşlemcilerin Fiyatını Düşürdü

Geçtiğimiz günlerde 16 çekirdekli, Threadripper kod adlı canavarını resmi olarak duyuran AMD, Ryzen 7 işlemcilerinde indirime gitti.

Bilindiği üzere AMD, Ryzen serisinden önceki işlemcileriyle performans açısından Intel'in altında kalmıştı. Fakat AMD sıkı çalışmış, işlemci mimarisini tamamen yenilemiş ve Ryzen işlemcilerle hem daha yüksek performans hem de daha makul fiyat sunmuştu. Bu duruma karşı Intel de üst segment işlemcilerinin fiyatlarını aşağıya çekmek zorunda kalmıştı. Fakat bu indirimli fiyatlarla bile Intel işlemciler Ryzen işlemcilere göre çok pahalıydılar.

Anlaşılan o ki AMD, Intel'e son vuruşu yapmakta kararlı. Uzun süre işlemci piyasasında tekel olan Intel bu yeni fiyat düzenlemeleriyle daha da zor günler yaşayabilir. Yurt dışındaki donanım satış siteleri incelendiğinde bu sitelerdeki Ryzen 7 işlemcilerin fiyatlarının, çıkış fiyatlarıyla karşılaştırıldığında ciddi oranda düştüğü görülüyor.

Ryzen 7 işlemci ailesinin amiral gemisi Ryzen 7 1800X, 499 $ gibi yüksek bir fiyatla çıkış yapmıştı. Bu fiyat şimdi 455 - 460 $ civarına inmiş durumda. Bir alttaki Ryzen 7 1700X ise 399 $ fiyatla çıkmıştı, şimdi ise bu işlemci 360 $ civarında fiyatlarla satın alınabiliyor. Ryzen 7 1700 de 329 $ ile çıkmıştı, bu işlemcinin yeni fiyatı 300 $ civarında.

Bu fiyat düşüşleri Ryzen 5 işlemcilerde de uygulanırsa AMD ciddi anlamda Intel'i piyasadan silebilir. Fiyat değişikliklerinin önümüzdeki günlerde Türkiye'de de yürürlüğe girmesi bekleniyor. 

AMD Ryzen 5 1600X ve 1500X İncelemesi

YORUMLAR