AMD ve Nvidia Sanal Para Üretimi İçin GPU Çıkarıyor

AMD ve Nvidia Sanal Para Üretimi İçin GPU Çıkarıyor

Son yıllarda popüler hale gelen sanal para üretimi (madencilik) için 2 dev şirketten önemli haberler geliyor. AMD ve Nvidia bu iş için özel ekran kartı üretiyor.

Sanal para üretimiyle uğraşan kişiler, üretimde ekran kartının önemini bilirler. CPU'ya göre daha hızlı işlem yapabilen yeni nesil GPU'lar bile bu iş için yeterli güce sahip değiller. CNBC'nin haberine göre, Asus her iki yonga seti için sadece Bitcoin veya Ethereum üretimi için yeni nesil ekran kartlarında yoğunlaştığı belirtiliyor. Şu an piyasadaki madencilik tabanlı RX 470 ve GTX 1060'ın daha da güçlendirilerek çıkış yapması bekleniyor.

Ayrıca diğer söylentilere göre Asus, daha stabil çalışan ve tozlara karşı daha dirençli özel çift bilyeli fanlar kullanacak. Sadece madenciliğe yoğunlaşmış ekran kartları oldukları için 7/24 çalışsalar bile, bu kartların ömürleri uzun olacak. Performans olarak söylenilenler, AMD RX 470'e göre yeni nesil ekran kartı GPU'sunda ek bir performans tecrübe edilmeyecek. Sadece GPU, sanal para madenciliğine daha uygun hale gelecek. Nvidia ekran kartlarında yüzde 35'lik bir performans artışı yaşanacağını iddia ediyor.

Şu an, bu söylentileri ne AMD ne de Nvidia doğrulamış durumda. Aynı zamanda Asus'tan da bir haber gelmedi. Ancak, son zamanlarda piyasadaki ekran kartı stoklarını bitiren sanal para madenciliğine mutlaka şirketler de daha fazla yatırım yapacaktır. Ayrıca oyuncular bu durumdan memnun değiller. Çünkü yeni nesil ekran kartlarını stokta bulmakta güçlük çekiyorlar. Durum böyle olunca, fiyatlarda artış yaşanabiliyor.

Yeni Sanal Para Birimi Ethereum, Bir Anda 10 Sente Düştü

YORUMLAR