AMD Yeni Nesil Zen İşlemcilerini ve AM4 Platformunu Duyurdu

AMD Yeni Nesil Zen İşlemcilerini ve AM4 Platformunu Duyurdu

AMD nihayet işlemci piyasasında Intel karşısına ciddi ürünler çıkaracak gibi görünüyor. Bilindiği üzere AMD önceki işlemci nesillerinde fiyat - performans segmentini hedef almıştı. AMD işlemcilerin çekirdek sayıları yüksek olsa da çok daha az çekirdek sayısına sahip Intel işlemciler mimari avantajlarından faydalanarak performans anlamında AMD işlemcilere göre daha başarılı olmaktaydılar. AMD mimarı yapısını uzun bir süredir değiştirmemiş, bu nedenle işlemci nesilleri arasında çok büyük performans artışları sunamamıştı. Fakat bu durum yeni AMD Zen işlemcilerle değişiyor; çünkü AMD yeni mimari altyapısına geçiyor.

AMD Zen işlemcilerle birlikte senelerdir kullandığı AM3 platformunu da nihayet terk ediyor. AMD Zen işlemciler AM4 soket yapısını kullanacaklar. Bu da bu işlemcileri kullanabilmek için yeni anakartlara ihtiyaç duyacağımız anlamına geliyor. Fakat bu durumun avantajları da mevcut. Artık AMD işlemcilerle birlikte DDR4 bellekleri kullanabileceğiz. Bunun yanında USB 3.1, Sata Express, PCIe 3.0 gibi teknolojiler çip üzerinden desteklenecek. AMD'nin önceki nesil APU ve CPU'larını kullanmak için ayrı anakartlara ihtiyaç duyuyorduk. Zen işlemci ailesinde ise APU'lar da CPU'lar da AM4 soket yapısını kullanacak.

Yüzde 40 Performans Artışı

AMD'nin paylaştığı bilgilere göre yeni Zen işlemciler önceki nesile göre yüzde 40 oranında daha yüksek performans sunuyor. Bu performans artışının temelinde AMD'nin tamamen yenilediği mimari yapısı yer alıyor. Bu mimari yapıda Intel'in işlemcilerinin daha yüksek performans elde etmesini sağlayan etkenler iyi bir şekilde tespit edilerek yeni nesilde uygulanmış.

AMD'nin Zen işlemcileri 14 nm FinFet teknolojisiyle üretiliyor. Hatırlanacağı üzere Intel uzun bir süredir 3 boyutlu transistör teknolojisini kullanıyordu. FinFet de bu transistör teknolojisinin AMD versiyonu olarak düşünülebilir. Bu teknoloji sayesinde Zen işlemciler daha az güç tüketip daha yüksek performans sunabiliyorlar.

Zen işlemcilerin bir diğer yeni özelliği de çoklu işlem yürütme özelliği. Intel işlemcilerde kullanılan Hyper Threading teknolojisi sayesinde her işlemci çekirdeği aynı anda 2 işlemi yürütebiliyordu. AMD'nin Zen işlemcilerinde de multi threading özelliği karşımıza çıkıyor. AMD'nin Zen mimarisine ve Summit Ridge kod adına sahip masaüstü işlemcisi 8 çekirdeğe sahip. Her çekirdek 2 işlem yürütebildiği için toplamda 16 işlem aynı anda yürütülebiliyor. Bu da yoğun hesaplamalar gerektiren işlemlerde ciddi bir fark yaratıyor.

AMD'nin gösterimini yaptığı bir demoda da bir AMD Summit Ridge işlemci, Intel Broadwell serisinin Extreme işlemcileriyle karşılaştırıldı ve başa baş performans sergilemeyi başardı. Broadwell-E işlemcilerin oldukça yüksek fiyatlarla satıldığını göz önünde bulundurursak yeni işlemcilerin umut verici oldukları söylenebilir.

AMD 32 Çekirdekli İşlemcilerini de Tanıttı

AMD'nin Zen mimarisine sahip bir başka işlemci modeli de Naples kod adına sahip 32 çekirdekli işlemci modeli. Sunucular ve iş istasyonları için tasarlanan bu işlemciler, çift işlemci destekleyen anakartlarla kullanıldığında aynı anda 128 işlem yürütebiliyorlar.

AMD Zen Çıkış Tarihi

AMD Zen işlemciler ilk olarak 2016'nın sonlarına doğru hazır sistemlerde karşımıza çıkmaya başlayacak. Fakat masaüstü işlemciler 2017'nin başından itibaren satılmaya başlanacak. Yani yeni bir sistem toplamayı düşünüyorsanız 2017'yi beklemenizde fayda var.

AMD Zen Fiyatı

AMD Zen işlemcilerin fiyatı henüz belli değil. Fakat Summit Rigde işlemcilerin Intel'in binlerce liralık Broadwell E işlemcilerinden çok daha ucuz olacağı tahmin edilebilir. Bu da işlemci piyasasının 2017'de ciddi derecede kızışacağı anlamına geliyor.

Intel'in 7. Nesil Kaby Lake İşlemcileri Su Yüzüne Çıktı

AMD Radeon RX 470 ve 460 Özellikleri ve Çıkış Tarihi, R7 370 ve R7 360 Karşılaştırması

AMD Radeon RX 480, Nvidia GTX 1060 ve GTX 970 Karşılaştırması

YORUMLAR