AMD'nin 32 Çekirdekli Epyc 7000 Serisi Server İşlemcileri Tanıtıldı

AMD'nin 32 Çekirdekli Epyc 7000 Serisi Server İşlemcileri Tanıtıldı

Advanced Micro Devices yani AMD firması şimdiki çalışması ile server bilgisayarlarını hedef almış görünüyor. Yeni tanıttığı Epyc adlı işlemci ailesi veri merkezlerinde (data center) kullanılmak üzere tasarlanmış.

AMD'nin son zamanlarda gündemden düşmeyen yeni işlemci mimarisi "Zen" bu Epyc 7000 adlı işlemci ailesinde de kullanılıyor. 8'den 32'ye kadar Zen çekirdeğine sahip olan bu işlemciler Intel'in Xeon olarak adlandırılan server işlemcilerine iyi bir rakip olacaklar.

ABD'nin Texas eyaletinde düzenlenen bir etkinlikte tanıtılan bu server işlemcilerinin Zen çekirdekleri bir önceki nesile göre %52 daha performanslı bulunmuş. Ayrıca bu işlemciler system-on-a-chip yani SoC olarak bilinen şekilde dizayn edildiklerinden dolayı aslında sadece işlemci değiller. İçerisinde bellek vb. diğer donanımları da bulunduran birer çip oluyorlar. Epyc çipleri istenirse toplamda 2TB'a kadar 8 kanal bellek ile alınabiliyorlar. Bu da çift soketli bir Epyc çipinin 4TB'a kadar bellek desteği sunması anlamına geliyor. Aşağıdaki görselde bu işlemci ailesinin detaylı teknik özellikleri de mevcut.

Dünyanın ileri gelen server üreticileri de şimdiden AMD Epyc 7000 işlemcilerini kullanan ürünlerini tanıttı. Bu firmalar arasında HP Enterprise, Dell, Asus, Gigabyte, Inventec, Lenovo, Sugon, Supermicro, Tyan ve Wistron gibi firmalar yer alıyor. AMD ayrıca Epyc işlemciler için daha iyi optimize edilmiş işletim sistemleri konusunda Microsoft, Red Hat ve VMware ile ortak çalışmalar yürütüyor. 

AMD Ryzen 5 İşlemcilerin Türkiye Fiyatı ve Çıkış Tarihi Belli Oldu

YORUMLAR