AMD'nin Yeni Dizüstü İşlemcisi Pil Ömrünü Uzatıyor

AMD'nin Yeni Dizüstü İşlemcisi Pil Ömrünü Uzatıyor

Intel’in batarya dostu yongalarına AMD'de Carizzo ile cevap verdi. Performansına rağmen kaynaklarının son derece dikkatli kullanan AMD Carrizzo X86 yonga notebook ve dizüstlerinde boy gösterecek.Yeni Excavator mimarisiyle düzenlenen Carrizzo hem GPU'dan hem de batarya kullanımından yüzde 20’lere kadar tasarruf edebiliyor. AMD Carrizzo’nun tek marifeti bu da değil, Heterojen Sistem Mimarisi kullanan sistemlerde GPU ve CPU'nun RAM kullanımını dengeleyerek işlemlerin hızlandırılmasını da sağlıyor. H.266 formatında video işleyebilen Carrizzo, düşük bant genişliklerinde bile rahatça 4K video izlenebilmesine olanak veriyor.

Carizzo x86 çarpanı kullandığı için yüzde 40 daha fazla tasarruflu bir yonga, bu yüzden güçlü dizüstü cihazları için şimdilik kullanılması çok mümkün değil. Ancak ekonomik notebook ve dizüstüler için ideal bir seçenek oluşturuyor. Bu özellikleri yongayı ucuz ve performanslı kılıyor.

Oldukça kararlı enerji kullanımıyla tüm bu işlemleri yaparken bataryanın daha az enerji tüketmesini sağlayabilen Carizzo, Intel ile rekabeti bu noktada da bırakmadığını göstermiş oldu. 

AMD Catalyst Omega Sürücüleri ile AMD Ekran Kartınız Coşacak!

Yeni Nesil Konsol Savaşını AMD Kazanmış Gözüküyor

YORUMLAR