Ameliyatlarda Doktorlardan Daha İyi Performans Gösteren Robot Geliştirildi

ameliyat robotu

İngiltere’de geliştirilen yüksek teknolojili bir robot, omurga ameliyatına girdi. İnce dokunuşlar yapması için tasarlanan ameliyat robotu, omurga ameliyatını doktorlardan daha iyi yaparak, rüştünü ispatladı.

Profesör Philip Breedon tarafından Nottingham Trent Üniversitesi bünyesinde yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılan ameliyat robotu Scoliobot, bugüne kadar omurilik ameliyatlarında elde edilen en yüksek skoru aldı.

Omurga eğriliği rahatsızlıkları olan kifoz ve skolyoz hastalıklarını gidermek üzere yapılan ameliyatlarda kullanılması planlanan robotun, devrim niteliğinde olduğunu ve oldukça riskli olan omurilik ameliyatlarındaki riski en aza indireceği söylenenler arasında yerini aldı.

Scoliobot

Prof. Philip Breedon’un başını çektiği ekip ve Medical Desing Research Group tarafından geliştirilmeye devam edilen robotun bir sonraki aşamada sanal gerçeklik ile desteklenmesi de planlananlar arasında yerini aldı. Robotun sanal gerçeklik ile desteklenmesiyle doktorların ameliyat sırasında bütün müdahaleleri kendileri yapıyormuş gibi görecekleri ve robotun başarısının bir üst seviyeye çıkacağı vurgulandı.