Amerika’da Nükleer Savunma Sistemleri Hala Disketlerle Kontrol Ediliyor

Amerika’da Nükleer Savunma Sistemleri Hala Disketlerle Kontrol Ediliyor

Her ne kadar Hollywood filmlerinde inanılmaz teknolojilerle donatılmış gibi görünse de, ABD nükleer savunma sistemleri antika donanımlarla kontrol ediliyor.

ABD hükümetine bağlı bir birimin yayınladığı rapor, Pentagon’da bulunan nükleer füze kontrol sistemlerinin acilen yenilenmesi gerektiğine işaret ediyor. Rapor hükümetin bu durum için acilen bütçe ayırması gerektiğine dikkat çekiyor. Her şey bu kadar da değil, bu sistemlerin bakımı için yılda yaklaşık 60 milyar dolar harcandığına dikkat çeken raportörler, sistemlerin son derece eski olmasından dolayı bakım ve onarım masraflarının modern sistemlerin üç katı parayı erittiğini söylüyor.

Raporda dikkati çeken bir detay daha var. Savunma bakanlığının kıtalararası balistik füze sistemleri, nükleer bombardıman uçakları ve yakıt ve tanker uçaklarını koordine eden sistemler, 8 inçlik disket kullanan ve 1970'li yıllara ait IBM 1 bilgisayarlarla çalışıyorlar. Kısaca o filmlerde gördüğümüz kontrol merkezleri tamamen kurmaca. Öte yandan bu sistemlerin yenilenmesi için hükümetin 89 milyar dolarlık bir bütçeye ihtiyacı olduğu da belirtiliyor. Başkan Obama’nın böyle bir bütçeyi senatonun onayından bir türlü geçiremediği de işin başka bir boyutu. Ancak senato bu talebin değerlendirilmesini gelecek yıla ertelemiş.

Bu haber ABD’nin en güçlü haber medyası olan CNN’de de yayınlandı. Haberi okuyan spikerin yüzündeki hayal kırıklığı ise en az raporun kendisi kadar kayda değer görünüyor. Aşağıda CNN’de yayınlanan haberi izleyebilirsiniz. 

Çin, Üçüncü Dünya Savaşına Hangi Askeri Teknolojilerle Hazırlanıyor?

Askeri Kullanım İçin 18 Gram Ağırlığında İnsansız Hava Gözlem Aracı Geliştirildi

10 Milyar Nüfus İçin Teknoloji: 2050 Yılında Bizi Felaketten Hangi Teknolojiler Kurtarabilir?

YORUMLAR