Anında Şarj Olan Batarya Gerçek Oluyor

Anında Şarj Olan Batarya Gerçek Oluyor

ABD’nin Drexel Üniversitesi’nden araştırmacılar, anında şarj olabilen bataryaları gerçeğe dönüştürebilecek bir materyal üzerinde çalışıyor. İki boyutlu ve süper iletken bir materyal olan MXene sayesinde, saniyeler içinde batarya şarj etmek mümkün olabilecek.

Bundan 200 yıl önce Alessandra Volta ilk bataryayı ürettiğinden bu yana, daha iyi bataryalar üzerinde çalışmalar kesintisiz devam ediyor. Drexel Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar ise gelinen son nokta niteliğinde. MXene materyalinin aşırı iletkenliği sayesinde onlarca elektrot, milisaniyeler içinde şarj olabiliyor. Ekibe liderlik eden Drexel Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Profesörü Yuri Gogotsi, MXene’in depolama aygıtlarını saniyeler içinde tam şarj etme potansiyelinin olduğunu, aşırı iletkenliği sayesinde geleneksel depolama aygıtlarından ayrıldığını belirtti.

MXene, aslında daha önceden de gündeme gelen bir materyaldi. Aşırı iletken bir materyal olduğu biliniyordu. Ancak, Drexel Üniversitesi’nde yapılan son araştırma, materyalin potansiyelini pratiğe dökmeyi başardı. Profesör Gogotsi konuyla ilgili olarak, “Batarya elektrotları olarak düşük boyutlu ve iletken materyalleri kullanırsak bataryalardan daha çok performans alabiliriz. Hızlı batarya şarj edebilmek saatler sürebilecekken, yeni konsept sayesinde elektrikli otomobiller, diz üstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar saniyeler içinde şarj olabilecek” yorumunda bulundu. Ancak anında şarj etme teknolojisinin önümüzdeki iki yıl boyunca pratik kullanımına başlanması beklenmiyor.

ABD’li Bilim İnsanları, İnsan Embriyolarında Genetik Düzenleme Yaptı!

Robot Fizik Tedavi Doktoru, İnsanların Yürüyebilmelerine Yardımcı Olacak!

YORUMLAR